przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


OSOBLIWOŚCI DENDROLOGOCZNE SZCZECINA I OKOLIC - 18.03.2022 r.

                                 OSOBLIWOŚCI DENDROLOGOCZNE SZCZECINA I OKOLIC - 18.03.2022 r.

„Szczecin jest miastem parków i zieleni, właściwie stanowi jeden ogromny ogród dendrologiczny”

Tak opisywali miasto w latach 1955 - 1958 pierwsi polscy powojenni badacze zadrzewienia Szczecina: profesor Stefan Kownas i docent Antonina Sienicka z Wyższej Szkoły Rolniczej, doktor Czesław Piskorski – geograf, krajoznawca i propagator turystyki pieszej.

Oprócz zieleni miejskiej tj.: Parku im. Jana Kasprowicza, Parku im. Stefana Żeromskiego i Cmentarza Centralnego, także skwerów, zadrzewionych alei i ulic, w obrębie miasta znajdują się też parki leśne, a mianowicie: Park Leśny Arkońskie, Głębokie i Mścięcino oraz na prawobrzeżu Park Leśny Dąbie i Zdroje.

Tereny zieleni Szczecina cechuje duże bogactwo i bioróżnorodność występujących drzew i krzewów. Jest ich około 1000 gatunków i odmian rodzimych, w tym egzotycznych. Sprzyja temu korzystny klimat – ciepło, wilgoć oraz słabe wiatry.

Przedstawiam najpiękniejsze i najbardziej okazałe osobliwości dendrologiczne, których uroda zachwyca i nie pozwala przejść obojętnie.

Magnolie - magnolie

Francuski przyrodnik Piere Magnol będąc w Ameryce wynalazł , opisał to drzewo i sprowadził do Europy. Magnolia zakwita w połowie kwietnia nie mając jeszcze liści. Zachwyca urodą, zapachem i różnorodnością odmian. W Szczecinie jest akcja sadzenia tych drzew. Posadzono już tysiące. Stąd określenie szczecińskie magnolie, znane nawet w Warszawie.

Platan klonolistny – platanus acerifolia

Na Jasnych Błoniach im. Papieża Jana Pawła II rosną platany klonolistne w dwu i trzech rzędach stanowiąc pomnik przyrody. Jest ich 213 okazów a w całym Szczecinie ponad 800. Pod platanami na Jasnych Błoniach kwitną krokusy zwane szafranami. Kwiatki te sadzi całe społeczeństwo. W całym mieście jest ich tysiące. Platany są to drzewa dostojne, rozłożyste, wzbudzające szacunek swoją potęgą. Największy i najstarszy platan klonolistny rośnie w Chojnie nad rzeczką Różycą w obwodzie ponad 10 m. jak podaje fachowa literatura jest to najgrubsze drzewo w Europie.

Dąb szypułkowy – quercus robur

Dąb bezszypułkowy – quercus petrea

Dąb szypułkowy i bezszypułkowy są to nasze, rodzime polskie, ale rosną też czerwone, burgundzkie, zimozielone i inne. Dęby to potężne drzewa długowieczne, drewno zwane dębiną jest trwalsze od żelaza. Drzewo ozdobne i przemysłowe. Już w starożytnej Grecji bogowie w szumie ich liści czytali przepowiednie. Dąb jest drzewem magicznym.

Lipa drobnolista – tilia cordata

Lipa szerokolistna – tilia platyphlos

Lipa drobnolistna i szerokolistna są drzewami polskimi, ale w Szczecinie rosną także lipy holenderskie, amerykańskie i krymskie. Z drewna lipowego Wit Stwosz wyrzeźbił główny ołtarz w kościele Mariackim w Krakowie. Jan Kochanowski w swojej twórczości opiewał lipę w Czarnolesiu, rośnie wolno, jest natomiast długowieczna. Najstarsza i najgrubsza lipa rośnie w Płoni , ma w pierśnicy 10 m. Wg legendy posadził ją bp Otton z Bambergu w czasie chrystianizacji Pomorza Zachodniego w latach 1124 – 1128.

Budleja skrętolistna – budleja arternifolia

Jest krzewem pochodzącym z Chin. Kwitnie w połowie czerwca. Na długich gałęziach obsypane są malutkie fioletowe kwiatuszki. Najstarsza rośnie na placu Grunwaldzkim od czasu formowania tego placu. Rzadko się sadzi ze względu na przemarzanie. To najpiękniejszy krzew w mieście.

Tulipanowiec amerykański – liliodendron tulipifera

Pochodzi z terenów wschodnich Ameryki Północnej. Nazwa pochodzi od kształtu kwiatu pospolitego tulipana. W Szczecinie rośnie za Różanką.

Kasztan jadalny – kastanea satiwa

Pochodzi z terenów Europy Południowej. W Szczecinie rośnie kilka takich drzew. Z końcem czerwca zakwita niezwykle ciekawie. Owoce zwane maronami są jadalne i smaczne.

Oto pozostałe atrakcyjne drzewa i krzewy bez opisu z braku miejsca:

Drzewo chusteczkowe, judaszowiec południowy, bożodrzew gruczołkowaty, maclura, kłokoczka kaukaska, buki w odmianach, daglezja

świerk serbski, wejmutka, cisy, palecznik chiński – palce nieboszczyka, pięknotka Bodineri, wierzby oraz wiele innych nieziemsko pięknych.

 

Częściowo korzystałam z broszurki Europejskie Dni Dziedzictwa Życzę nieprzemijających wrażeń w obcowaniu z dendrologią.

Tekst: Weronika Ryba

Zdjęcia: Radosław Kleszczewski, Weronika Ryba

 



Aleja z platanami

Dąb szypułkowy - drzewo z twarzą

Magnolia żółta

Platan olbrzym


powrót na poprzednią stronę