przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Kwiat – znak rewolucji – 01.04.2022 r.

                                   Kwiat – znak rewolucji – 01.04.2022 r.

 Kwiaty mogą wyrażać miłość, przywiązanie czy smutek, ale też gniew i złość. Nie dziwi więc, że goździki, róże czy astry stały się symbolem wielu buntów i rewolucji. Najbardziej uniwersalną karierę zrobił goździk, bowiem był tani i dłużej zachowywał świeżość niż np. róża. Skazani podczas rewolucji francuskiej arystokraci, wysyłani masowo na szafot wkładali do butonierki /dziurka od guzika/ czerwony goździk jako oznakę nieustraszoności i pogardy dla nisko urodzonych katów. W ciągu następnego stulecia, goździk się spopularyzował i zdemokratyzował – białe lądowały w butonierkach dżentelmenów, czerwone – proletariuszy.

Zaczęło się od tego, że w 1889 r. II Międzynarodówka zdecydowała, że 1 maja będzie świętem robotniczym połączonym z manifestacjami. Był jednak zakaz noszenia sztandarów i transparentów, więc do ubrań przypinano czerwony goździk. Miał zrozumiały przekaz – robotnicza krew i przyjął się szybko. Goździk stał się symbolem międzynarodowej solidarności. Do dziś jest zresztą godłem niektórych partii socjalistycznych, np. włoskiej PSI.  Przypadkowo stał się symbolem portugalskiego przełomu. Młodzi oficerowie z portugalskiego Ruchu Sił Zbrojnych przystąpili 25 kwietnia 1974 r. do działania z zamiarem obalenia następcy Salazara premiera Marcela Caetano i zakończenia wyniszczających kraj wojen kolonialnych. Sygnałem dla wojskowych spiskowców, że czas zacząć działania, była piosenka, którą nadano w radio ,, Grandola Vila Morena”. Pucz zakończył się zwycięstwem, był prawie bezkrwawy /zginęło 5 osób/. Portugalia weszła na drogę demokracji, a przewrót zyskał miano rewolucji goździków. Zaczęło się od tego, że pewna kelnerka rozdawała goździki żołnierzom, a oni wkładali je w lufy karabinów. Znalazła naśladowców – sezon goździków był w pełni. Portugalskie doświadczenie, że polityczne symbole mogą po prostu rosnąć w ogródkach czy na klombach, powtórzyło się wielokrotnie. Wcześniej nawet jesienne astry były symbolem buntu. W 1918 rok, rozpadły się Austro – Węgry. Węgrzy także chcieli uzyskać niezależność. Pod koniec października, żołnierze budapeszteńskiego garnizonu zrywali habsburskie oznaki zastępując je astrami, a wracający z frontu żołnierze na znak poparcia dla zmian wpinali w czapki kwitnące astry.

Florystyczny symbol wykorzystano w Gruzji w 2003 roku, kiedy to władze sfałszowały wybory parlamentarne. 22 listopada 2003 r. uzbrojony jedynie w czerwone kwiaty wielotysięczny tłum szturmował parlament w Tbilisi, przedarł się do sali plenarnej, przerwał wystąpienie prezydenta Szewarnadze i zmusił go do ucieczki. Sięgnięto wówczas po nośne hasło pierwszego prezydenta niepodległej Gruzji o ciskaniu we wrogów nie kulami lecz różami. Czerwona róża i ręka zaciśnięta w pięść, która ją trzyma, to dwa symbole socjalizmu i ruchu robotniczego od lat osiemdziesiątych XIX wieku. Czerwona róża w zaciśniętej pięści to godło Partii Socjalistycznej we Francji, a od 1986 r. czerwona róża jest symbolem Partii Pracy w Wielkiej Brytanii. Jaśminowa rewolucja w Tunezji na przełomie 2010/11 miała szersze, sięgające Chin reperkusje. To ona była pierwszym elementem domina arabskiej wiosny. Anonimowe wezwanie do ulicznych protestów w największych ośrodkach zostało rozpowszechnione internetowo. Sugerowano zabieranie na demonstracje gałązek jaśminu i odtwarzanie np. z komórki piosenki ludowej kwiat jaśminu, odgrywanej m.in. podczas ceremonii otwarcia pekińskich igrzysk olimpijskich w 2008 r. i szanghajskiego Expo w 2010 roku. Zmasowany był też kontratak władz – aresztowania, szkalowanie. Działania skupiły się też na jaśminie – ważnym symbolu Chin. Nie wolno było używać słowa jaśmin, zakazano sprzedaży jaśminu. Odwołano Międzynarodowy Festiwal Kultury Jaśminu. Symbolem protestu w Tajwanie w 2014 roku były Kwiaty słonecznika. Kilkuset studentów 18 marca okupowało parlament, żądając od prezydenta zawieszenia ważnego układu handlowego, który miał posłużyć Chinom umacnianiu wpływów na wyspie. W ciągu dwóch tygodni protest urósł jak kula śniegowa. Na ulice wyszło około pół miliona ludzi, wielu z nich trzymało w rękach słoneczniki. Protesty doprowadziły do wycofania się Tajwanu z umowy i mocno wpłynęły na kształt tajwańskiej sceny politycznej.

Jak widać słowa o rzucaniu we wroga kwiatami, nie kulami, mają głęboki sens. Goździk, róża, jaśmin, czy słonecznik nie zrobią nikomu krzywdy w sensie fizycznym, ale jako symbol trzymany w rękach przez zdesperowanych obywateli może się przeobrazić w broń prawdziwie masowego rażenia.

 Tekst: Elżbieta Rucińska



Astry - symbol buntu Węgrów

Kwiat słonecznika - symbol protestów na Tajwanie

Portugalia - Rewolucja gożdzików

Szturm na parlament z czerwonymi różami - Tbilisi, G


powrót na poprzednią stronę