Wydarzenia: Zespół przyrodniczy
Projekcja filmu “Las” – 02.02.2024 r
Projekcja filmu “Las” – 02.02.2024 r.
Podczas tego spotkania, w pierwszej jego części, przedstawiłam grupie krótki film mojego autorstwa, pod tytułem „Las”, a następnie omówiliśmy zagadnienie dokarmiania ptaków - jak?, czym? i kiedy?
Wszyscy lubimy spacery, czy po prostu odpoczynek w lesie. Nie znajdzie się chyba nikt, kto odmówiłby uroku leśnemu krajobrazowi. Cisza, świeże powietrze i piękno leśnych ostępów łagodzą stres wywołany coraz szybszym tempem życia, pozwalają wypocząć. W leśnym powietrzu znajduje się ok. 70 razy mniej chorobotwórczych zarazków niż w powietrzu miast. To efekt działania olejków eterycznych wydzielanych przez drzewa, zwłaszcza iglaste. Naukowcy odkryli w tych olejkach blisko 1500 substancji chemicznych, działających bakteriobójczo, uspokajająco i przeciwzapalnie.
Lasy są dobrem ogólnospołecznym, kształtującym jakość życia człowieka. Stan lasów w Polsce jest przedmiotem corocznej oceny władz państwowych. W ramach tej oceny na Lasy Państwowe został nałożony obowiązek sporządzania raportu o stanie lasów. Z raportu możemy się dowiedzieć, że w strukturze wiekowej lasów w Polsce dominują drzewostany między 41 a 80 lat, a więc młode. Drzewostany powyżej 100 lat stanowią poniżej 10 %.
Rocznie pozyskuje się ponad 40 mln3 drewna. Najwięcej w województwach zachodniopomorskim i warmińsko – mazurskim. Drewno jest wykorzystywane przez krajowych przedsiębiorców, między innymi w przemyśle meblarskim, ale znaczna jego część jest eksportowana do innych krajów. W 2020 roku najwięcej drewna eksportowanego z Polski trafiło do Chin (45%). W 2022 największym odbiorcą naszego drewna były Niemcy – 38 % dalej Chiny - 20% i Słowacja 13%.
W szczecińskiej elektrowni przy ulicy Gdańskiej powstał i wszedł do eksploatacji w 2012 roku. największy w Polsce kocioł opalany biomasą. Roczne wykorzystanie biomasy przy eksploatacji kotła wynosi ok. 800 tys. ton. Biomasa jest ekologicznym paliwem, a spalanie biomasy jest powszechnie uważane za korzystniejsze dla środowiska niż spalanie paliw kopalnych, z uwagi na dużo niższą emisję dwutlenku węgla. Dzięki zastąpieniu spalania węgla, spalaniem biomasy nastąpiło zmniejszenie emisji dwutlenku siarki o 69%, a pyłów o 63%.
Powinna być to jednak biomasa „agro” a nie biomasa drzewna. Nasze obszary lasu chociaż na poziom Europy są duże to jednak są kroplą w morzu potrzeb, aby zapewnić tworzącemu się rynkowi energii z biomasy wystarczające ilości odpadu drzewnego. Niestety często nie jest to odpad drzewny, a materiał pozyskany ze świeżo ściętych drzew w postaci zrębków. Zrębki są drobnymi kawałkami drewna, uzyskanymi w procesie rozdrobnienia drewna za pomocą rębarek lub rozdrabniarek. To po prostu drewno siekane na drobne nieforemne kawałki.
Oficjalne statystyki zalesienia w oczy nie kłują. Według nich trzecią część naszego kraju porastają lasy. Trzeba jednak wiedzieć, że połacie, na których zamiast drzew są tylko pnie pozostałe po ścince, wchodzą do obliczeń jako las. Podobnie jak plantacje choinek.
Wylesianie i degradacja lasów postępują w alarmującym tempie, co pogłębia zmianę klimatu i utratę różnorodności biologicznej. Każdego roku na świecie ubywa 10 mln hektarów lasów. Są to problemy o najwyższym znaczeniu globalnym.
Mniej lasów i lasy zdegradowane przyczyniają się do spadku bioróżnorodności oraz wzrostu emisji gazów cieplarnianych.
Utrata różnorodności biologicznej zagraża zrównoważonemu cyklowi hydrologicznemu oraz naszym systemom żywnościowym, narażając na szwank nasze bezpieczeństwo żywnościowe i politykę żywieniową.
Tekst i zdjęcia: Julita Szutowicz
Modraszka jedząca słoninę Sójka na karmniku
Poręba Ostaniec na porębie Sągi ściętego drewna
Dymy elektrowni Sągi drewna w porcie Wagony z drewnem
Góry rozdrobionego drewna Zrębki z blisaka