przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Spotkanie opłatkowe Zespołu Miłośników Przyrody - 17.12.2019 r.

Spotkanie opłatkowe w Zespole Miłosników Przyrody to nie tylko miła tradycja, ale także uroczyste wydarzenie, na które nasi członkowie szczególnie czekają. W tym wyjątkowym czasie adwentu, tak jak wszyscy, chcemy spotkać się razem, aby przy wigilijnym stole poczuć szczególną więź i bliskość.
Tak było i w tym roku na spotkaniu w restauracji Willa Flora.
Przybyłych gości przywitała gospodyni wieczoru Basia Zamaro, która to spotkanie wspólnie z Mirką Śmigaj oraz Teresą Wiechnik-Kwiatkowską zorganizowała.
Po złożeniu życzeń świątecznych wszystkim zebranym przez kierownika zespołu nadszedł uroczysty i najważniejszy moment podzielenia się opłatkiem. Ten moment składania sobie wzajemnie życzeń zawsze dość długo u nas trwa z uwagi na to, że jest nas liczne grono. Po tym wzruszającym i najważniejszym w polskiej tradycji zwyczaju, zasiedliśmy do wigilijnych stołów. Jak zawsze były na nich tradycyjne wigilijne potrawy, z których wiele z nich kilka dni później zagościło na naszych domowych stołach. Częstowaliśmy się nimi ochoczo, bo przecież zgodnie z dawnymi wierzeniami skosztowanie każdej z wigilijnych potraw jest niezbędne, aby przez cały rok niczego nam nie zabrakło.
W trakcie wigilijnego spotkania nasza koleżanka Weronika Ryba tradycyjnie podzieliła się z nami swoją wiedzą na temat pochodzenia świątecznych tradycji i symboli.
Jednym z nich jest oczywiście opłatek, najważniejszy moment wigilijnej wieczerzy. Dzielenie się nim to zwyczaj typowo polski. Łączy i wyróżnia naszych rodaków na całym świecie. Zwyczaj łamania się opłatkiem wywodzi się ze starochrześcijańskiego obrzędu składania chleba ofiarnego i jest szczególnym symbolem miłości, braterstwa a także pojednania i wybaczenia.
W czasie naszej opłatkowej wieczerzy nie mogło oczywiście zabraknąć kolęd. Zawsze je pod wodzą Basi, a w tym roku także naszej „ Józefinki” Jadwigi Falkowskiej, śpiewamy. Kilka ciekawostek o kolędach przekazała nam także nasza niezastąpiona Weronika. Geneza powstania tych pieśni bożonarodzeniowych nie do końca jest poznana. W Polsce kolędy są znane od XV wieku a ich autorami są często znani kompozytorzy i pisarze. Do najpiękniejszych kolęd na pewno można zaliczyć kolędę „Bóg się rodzi”. Skomponowana w rytmie dostojnego poloneza jest autorstwa Franciszka Karpińskiego. Jej piękny tekst powstał na zamówienie księżnej Izabeli Lubomirskiej. Po raz pierwszy kolęda ta została wykonana w kościele farnym w Białymstoku. Jej tekst szczególnie uwydatnia moc wigilijnej nocy, podczas której dzieją się rzeczy niezwykłe. Kolęda ta ma również charakter narodowy i patriotyczny, stąd jej wyjątkowa siła jednoczenia rodaków w trudnych dla narodu chwilach. Lubimy również wspólnie nucić sławną w całym świecie „Cichą Noc” autorstwa Franza Grubera i Josepha Mohra. Kolęda ta została skomponowana dwieście lat temu w wigilijny wieczór i po raz pierwszy w ten sam dzień wykonana w małym kościele św. Mikołaja w Oberndorfie koło Salzburga.
I tak przy śpiewie znanych kolęd, rozmowach przy lampce wina, które tradycyjnie już jest świątecznym darem dla Zespołu od Basi, upłynął nam ten kolejny w historii miłośników przyrody wieczór.
I chyba tylko jednego świątecznego symbolu tym razem nam zabrakło. A mianowicie rozświetlonej lampkami choinki, która wyjątkowo zawsze nas jednoczy a śpiewanie kolęd w jej towarzystwie ma niezapomniany urok.

                                                                                             Tekst: Aleksandra Bruske-Wasiukiewicz
                                                                                          Zdjęcia: Julita Szutowicz
 







powrót na poprzednią stronę