przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Alternatywne źródła energii - 06.12.2019r.

W dzień świętego Mikołaja na nasze spotkanie od wczesnych godzin rannych przybywało liczne grono mikołajów obojga płci, taszczących torby z prezentami.
Zostaliśmy dosłownie zasypani słodkościami, oraz innymi dobrami.Wśród nich był pieczołowicie przygotowany przez Julitę Szutowicz kolaż ze zdjęć naszego zespołu.
W mikołajkowym radosnym nastroju, delektując się słodkimi przekąskami rozpoczęliśmy nasze spotkanie na temat alternatywnych źródeł energii. Z problemem tym zapoznała nas nasza koleżanka dr Krystyna Pawlaczyk.
Tematy związane ze zmianami klimatu oraz koniecznością pilnej dekarbonizacji są obecnie szeroko dyskutowane i omawiane w środkach masowego przekazu. Znana jest działalność szwedzkiej nastolatki Grety Thunberg i zainicjowanego przez nią Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Wprawdzie nie wszyscy decydenci są jeszcze na tyle gotowi, aby uznać argumenty naukowców, ale należy ufać, że wkrótce dojdziemy do jakiegoś konsensusu. Jak przedstawiła nam prelegentka jest to bardzo istotny problem, gdyż spalanie konwencjonalnych paliw powoduje duże zanieczyszczenie powietrza. Możemy się o tym łatwo przekonać w sezonie grzewczym, gdyż smog jest powszechny w naszych miastach.Zawartość w powietrzu najmniejszych cząstek pyłu PM 10 i PM 2, 5 ma niekorzystny wpływ na nasz układ oddechowy. Podobnie jak obecność emitowanego do atmosfery rakotwórczego benzopirenu, który ma jeszcze dodatkową i niebezpieczną właściwość kumulowania się w naszych organizmach. Niestety aż 45 polskich miast znalazło się w pierwszej setce wśród trzystu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.
W Polsce normy dopuszczają aż trzykrotne przekroczenie unijnych norm określających dopuszczalną ilość pyłów. Mamy więc duże pole do działania.
Technologie pozwalające na dużą redukcję emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza to energetyka oparta na źródłach odnawialnych.
Jedną z nich jest wykorzystanie energii geotermalnej. Energia geotermalna pochodzi z rozpadów radioaktywnych izotopów pierwiastków chemicznych uranu, toru i potasu pochodzących z wnętrza skorupy ziemskiej oraz ciepła pochodzącego z jądra naszej planety. Z jego pozyskaniem mogą być jednak problemy techniczne zależne od warunków geologicznych terenu. Jak się dowiedzieliśmy Polska ma dość dobre warunki geotermalne. W naszym województwie z geotermii pyrzyckiej korzysta już połowa mieszkańców, co znacząco zredukowało tamtejszą emisję dwutlenku węgla. Innym sposobem wykorzystania ciepła ziemi jest geotermia niskotemperaturowa, czyli tzw. pompy ciepła wykorzystywane w budownictwie indywidualnym.
Podobnie jak pompy ciepła działają kolektory słoneczne, w którym promieniowanie słoneczne jest absorbowane przez płyn solarny znajdujący się w instalacji.
Kolejną alternatywną technologią pozyskiwania energii elektrycznej jest fotowoltaika. Zbudowane z krystalicznego krzemu ogniwa zestawione w panele możemy łatwo zaobserwować na dachach wielu domów.
Szacuje się, że w ciągu dziesięciu lat energia czerpana ze słońca zabezpieczy od 9 % do 10% globalnego zapotrzebowania na energię elektryczną. A o tym jak wielki potencjał tkwi w słonecznych promieniach świadczą szacunki, że pokrycie zaledwie 3% powierzchni Sahary panelami fotowoltaicznymi zaopatrzyłoby całą naszą planetę w energię elektryczną. W tej chwili największy na świecie park solarny powstał na pustyni w Dubaju i ma niebawem pokrywać 25% tamtejszego zapotrzebowania na energię elektryczną.
W Polsce kiedyś widziano przyszłość także w energetyce wiatrowej, ale zgodnie z nowymi przepisami nie można generatorów wiatrowych stawiać bliżej niż 1,5 do 2 km od zabudowań, co w praktyce bardzo ogranicza ich instalacje.
Do alternatywnych źródeł energii zaliczamy także budzącą obawy i strach energię jądrową, mimo że mamy z nią do czynienia powszechnie. Promieniotwórczość naturalna jest bowiem powszechnym w przyrodzie zjawiskiem. Poznaliśmy w trakcie tego spotkania typy oraz zasady działania reaktorów jądrowych oraz perspektywy, jakie rysują się przed energetyką atomową.
Temat został bardzo ciekawie przedstawiony przez naszą koleżankę, i spotkał się z wielkim zainteresowaniem słuchaczy, o czym świadczyła długa dyskusja, jaka wywiązała się po prelekcji.

                                                                       Tekst: Aleksandra Bruske – Wasiukiewicz      
                                                                    Zdjęcia: https://portalstoczniowy.pl/,https://www.fakt.pl/pieniadze/biznes/



Energia geotermalna (1)

Energia jądrowa - elektrownia w Temelinie

Energia słoneczna

Energia wiatrowa


powrót na poprzednią stronę