przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Spotkanie w Syrenich Stawach – 09.10. 2020r.

Zespół Miłośników Przyrody rok akademicki 2020/2021 rozpoczął spotkaniem w Centrum Ochrony Bioróżnorodności „ Syrenie Stawy”. Ten dwa lata temu oddany po rewitalizacji teren położony jest w Lesie Arkońskim nieopodal popularnego kąpieliska. Jest to miejsce z ciekawą historią związaną z rodziną Quistorpów. Przed laty istniał tutaj zakład przyrodoleczniczy przemieniony poźniej na sanatorium. W otaczającym sanatorium parku mieściła się także restauracja zwana Lipowym Dworem z salą koncertową a także minizoo. Z wojennej zawieruchy ocalał jednak tylko modrzewiowy dom służący za mieszkanie dla lekarzy. Pozostałości ukrytych w zieleni murów i fundamentów pozostałych obiektów mogą jeszcze gdzieniegdzie odnaleźć pasjonaci historii.
Krótki spacer do Syrenich Stawów unaocznił nam, że powstało tutaj nie tylko miejsce rekreacyjne, ale także edukacyjne. Utworzone wokół czterech stawów szlaki przyrodnicze mają za zadanie chronić tutejsze unikatowe stanowiska rodzimej flory. Z zamieszczonych kilkunastu tablic tematycznych odwiedzający ten zakątek mogą sporo się dowiedzieć o tutejszych ekosystemach a dzieci ze szczecińskich szkół uczestniczyć w zajęciach w ramach tzw. „zielonej szkoły”.
Sądzę, że także i nasz zespół będzie mógł stąd czerpać przyrodnicze inspiracje.
Nasza koleżanka Weronika zwróciła uwagę na rosnące naprzeciw parkingu młode okazy cypryśników błotnych.
Cypryśnik błotny to ciekawe drzewo należące do rodziny cyprysowatych. W warunkach naturalnych rośnie w południowo –wschodnich stanach USA zwłaszcza na błotnistych terenach Florydy. W Europie sadzony jest w parkach i ogrodach. Przed wieloma milionami lat cypryśniki błotne były jednakże pospolitymi drzewami bagiennych puszcz Polski. Świadczą o tym odciski ich fragmentów znajdowane w bryłach węgla brunatnego.
Osobliwością tego drzewa jest to, że na zimę opadają nie same igły, ale całe jednoroczne gałązki oraz zdolność wytwarzania specjalnych korzeni oddechowych tzw. „ pneumatoforów”. Korzenie te sprawiają, że cypryśniki mogą rosną
na terenach bagiennych, stale lub też okresowo zalewanych wodą.
Okazy rosnące na terenach bagiennych tworzą korzenie tuż pod powierzchnią ziemi i wytwarzają guzowate zgrubienia wystające na kilkadziesiąt centymetrów nad powierzchnię ziemi. W ten sposób tworzy się pod drzewami cypryśników gęsta sieć różnej wysokości pneumatoforów.
Należy jednak zaznaczyć, że cypryśniki rosnące na stanowiskach suchych korzeni oddechowych nie wytwarzają.
Miejmy nadzieję, że położenie Syrenich Stawów w dolince potoku Osówki stworzy tym roślinom takie warunki rozwoju, że będziemy mogli to ciekawe zjawisko obejrzeć.
W wiacie na terenie zielonej szkoły przy zachowaniu wszystkich rygorów sanitarnych rozpoczęliśmy ten wyjątkowy rok akademicki.
Został przedstawiony i zaakceptowany plan zajęć, który uwzględnia tym razem szczególne warunki epidemiczne. Z tego też powodu postanowiliśmy, że zespół będzie się spotykał na spacerach przyrodniczych chyba, że warunki zmienią się radykalnie na lepsze, czego sobie wszyscy oczywiście życzymy.
Nie wykluczamy także czasowego zawieszania naszych spotkań,gdyż uważamy, że w tak trudnym czasie, z jakim mamy do czynienia nie tyle jest ważna dokładna realizacja naszych zajęć, ale przede wszystkim wzajemna troska o nas samych.
Miło spędziliśmy wspólny czas przy pysznym serniku wypieku Irka, co zdecydowanie poprawiło nastrój naszej nie tak licznej tym razem grupie.

                                                                                             Tekst: Aleksandra Wasiukiewicz
                                                                                 
          Zdjęcia: Julita Szutowicz
 



Cypryśnik błotny

Degustacja sernika

Spacer

Zamaskowani


powrót na poprzednią stronę