przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Rezerwat Sosna Taborska

                                                                                                           Rezerwat Sosna Taborska


Na spotkaniu w dniu 18.11. 2016 roku Zespołu przyrodniczego wybraliśmy się w podróż filmową, ale tym razem w nieco bliższe nam rejony. Obejrzeliśmy film w którym leśnicy - pracownicy Nadleśnictwa Miłomłyn leżącego na urokliwych Mazurach podzielili się swą wiedzą na temat swoich skarbów przyrodniczych. Jednym z nich jest utworzony 60 lat temu w okolicy miejscowości Tabórz (Nadleśnictwo Miłomłyn) Rezerwat Sosny Taborskiej, w którym objęto ochroną trzystuletnie okazy tych drzew.
Bardzo piękne, wręcz malarskie zdjęcia wspaniałej mazurskiej przyrody, ciekawa narracja pozwoliła nam obcować z pięknem, które oby trwało wiecznie.
Lasy tutejszego nadleśnictwa wchodzą w skład kompleksu leśnego Lasy Taborskie, zwanego kiedyś Puszczą Taborską. Obszar ten stanowił kiedyś fragment olbrzymiej pierwotnej puszczy, rozciągającej się w środkowej i południowej części Warmii i Mazur.
Największym skarbem tutejszych lasów jest ekotyp miejscowej sosny zwanej sosną taborską, powszechnie uważaną za najcenniejszą w Europie odmianę sosny pospolitej. Ukształtowały ją na przestrzeni tysiącleci miejscowe warunki, głównie glebowe i klimatyczne, a także odwieczna rywalizacja z gatunkami liściastymi (bukiem i dębami).
Sosna taborska odróżnia się od innych drzew tego gatunku upodobaniem do żyźniejszych gleb, długowiecznością, wyjątkową żywotnością, zdolnością do regeneracji oraz naturalnego odnawiania się aż do późnej starości. Drzewo to było znane i cenione w Europie co najmniej od XVI wieku. Ceniono ją za wyjątkowe właściwości. Była wówczas bardzo poszukiwanym surowcem do budowy statków a zwłaszcza masztów okrętowych. Za tak cenną sosnę trzeba było zapłacić równowartość około 1,5 kg złota. Jej urodą zachwycał się przebywający w trakcie kampanii napoleońskiej na tych terenach cesarz Napoleon Bonaparte, który próbował nawet przenieść jej uprawę do Francji. Niestety w dalekiej Francji taborska sosna nie chciała jednak rosnąć.
W czasach nam bliższych w roku 1900 na 22 światowej wystawie w Paryżu, wystawiono przekroje tego drzewa, promując w ten sposób walory konstrukcyjno - budowlane sosny z dalekiej pruskiej kniei.
Sosna taborska to wyjątkowe drzewo. Jej pień jest prosty, strzelisty niczym antyczna kolumna. Osiąga wysokość do 40 m, a więc sięga do 15 piętra wieżowca. Rośnie aż do dwustu lat a zdrowym i pięknym drzewem jest nawet po osiągnięciu czterystu lat .
W leśnym runie rezerwatu i lasów nadleśnictwa spotykamy różne ciekawe rośliny. Wśród nich między innymi czworolist pospolity, stosowany kiedyś jako roślina lecznicza a i obecnie używany w homeopatii, szczawik zajęczy, bogaty w witaminę C i rutynę czy też marzankę wonną i kokoryczkę wielokwiatową.

                                                                                                          Tekst: Aleksandra Wasiukiewicz







powrót na poprzednią stronę