przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Jeziorko Słoneczne i łąki kwietne – 08.07.2022 r.


Wszystkie trzcin
wszystkie sitowia rozmowy
wszystkie drżenia
liści topolowych
wszystkie blaski
na wodzie i obłokach

Kronika olsztyńska. K. I .Gałczyński

W letni lipcowy dzień Janeczka Rogiewicz zaprosiła przyrodników po raz drugi na spacer wokół Jeziorka Słoneczne na szczecińskim osiedlu Gumieńce. Spotkaliśmy się przy platformie widokowej, skąd doskonale widać to urokliwe miejsce, a Janeczka opowiedziała nam jego historię. Jest to niewielkie jeziorko o wydłużonym kształcie, przez które przepływa rzeka Bukowa. Powstało w latach 30. XX w. w sposób sztuczny podczas prowadzonych na potrzeby budownictwa mieszkaniowego prac melioracyjnych. Na jeziorze znajduje się niewielka wyspa zwana ,,Wyspą Miłości”, połączona mostkiem z lądem stałym. W latach 50. nad brzegiem jeziora znajdowała się nawet plaża miejska. W 2010 r. przeprowadzono modernizację terenu. Powstały ścieżki rowerowe i dla pieszych, są ławki, tablice informacyjne i edukacyjne. Jeziorko jest zarybiane przez Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie , a wędkarze łowią w nim karasie, liny, okonie, szczupaki. Jest tu wiele ptactwa wodnego. Idąc obserwowaliśmy stada kaczek krzyżówek, samotnego łabędzia, a nawet czaplę stojącą na oponie w wodzie. Zatrzymywaliśmy się także przy łąkach kwietnych, rosnących wzdłuż ulicy, a ja opowiedziałam grupie dlaczego trzeba je siać. Nie jest to moda, ale potrzeba, ponieważ łąki pomagają walczyć ze smogiem, filtrują powietrze. Poprawiają retencję wód opadowych - woda deszczowa nie spływa tak szybko do kanalizacji, zmniejsza się więc ryzyko lokalnych podtopień i ,,powodzi natychmiastowych”. Łąka kwietna jest schronieniem dla wielu zwierząt żyjących w mieście, przyciąga motyle, ptaki, pszczoły. Jest tańsza w utrzymaniu, trawnik w sezonie kosi się około 20 razy, łąkę raz. Łąka kwietna przy Jeziorku Słoneczne została wysiana w 2020 r. na ponad 11 tys. m2. W pierwszym roku były to rośliny jednoroczne, a teraz ustępują wieloletnim, które docelowo będą stanowić podstawę łąki. Obecnie dominuje marchew dzika delikatnie rozbielając łąkę i wabiąc rzesze owadów. Przyciągają wzrok łany rumianku żółtego pospolitego, który będzie kwitł do jesieni. Kwitnie jeszcze żmijowiec niebieski, bardzo miododajny i krwawnik pospolity. Gatunki tak są dobierane żeby rosły i kwitły w różnym terminie.

Przyszły do mnie motyle utrudzone latem
Przyszły pszczoły z kadzidłem, mirrą i złotem
Przyszła sama nieskończoność
By popatrzeć w mą zieloność
Popatrzyła i odejść nie chciała z powrotem.

,,Łąka” - B. Leśmian

Idąc ścieżką wzdłuż jeziora podziwialiśmy bogatą roślinność, bowiem rosną tu wierzby, topole, klony, sosny czarne, a skarpy porośnięte są szuwarami, pałką wodną i krzewami np. pigwowca czy krzewuszki. Weronika, która jest pasjonatką osobliwości dendrologicznych Szczecina i okolic opowiedziała nam ciekawostki o niektórych drzewach rosnących przy jeziorku. Zwróciliśmy także uwagę na stalowe siatki zabezpieczające drzewa. To ochrona przed bobrem nazwanym przez mieszkańców ,,Gumisiem”, który jeszcze niedawno tu żył i powodował niemałe szkody. W końcu bobra przeprowadzono na Dziewoklicz. Weronika opowiedziała nam nie tylko o nim ale i o innych bobrach żyjących nad Jeziorkiem Uroczysko.
W pobliżu placu zabaw dla dzieci obejrzeliśmy ,,Drzewo Smoczkowe” czyli ozdobny głóg, który posadzili członkowie Klubu Rotary. Na tym drzewie małe dzieci wieszają smoczki, symbolicznie żegnając się z gadżetem niemowlęctwa. Nie byliśmy w tym urokliwym miejscu ostatni raz. Planujemy przyjść tu w maju na lekcję o kwiatach łąkowych.
Dziękujemy Ci Janeczko, że nas tu przyprowadziłaś.

Tekst : Elżbieta Rucińska
Zdjęcia: Julita Szutowicz

 

 

 






Czapla siwa stoi na oponie (niestety).

Ela i Janeczka - nasze przewodniczki.jpg

Jadzia oczarowana Budleją Dawida - krzewem motylim.jpg

Jeziorko Słoneczne.jpg

Ola wśród kwiatów na łące.jpg

Pilnie słuchamy objaśnień Eli.jpg

Pod Smoczkowym Drzewem.jpg

Przepych i bogactwo - dzika marchew, rumianek żółty, żmijowiec i wiele innych.jpg


powrót na poprzednią stronę