przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Spacer po Ogrodzie Pamięci - 25.10.2019 r.

 

Spacer po Ogrodzie Pamięci - 25.10.2019 r.

W październikowy pogodny ranek spotkaliśmy się pod neoromańską bramą Cmentarza Centralnego, aby pod kierunkiem Weroniki Ryby poznawać zabytki architektoniczne oraz osobliwości botaniczne szczecińskiej nekropolii. To kolejny nasz spacer edukacyjny z Weroniką, w którym za każdym razem możemy odkryć coś nowego, co w codziennym pośpiechu po prostu nam umyka.

Tym razem naszym celem był rozpoczynający się tuż za bramą główną trakt historyczny. Jest on dobrze oznakowany i zaopatrzony w edukacyjne tablice, co pozwala na samodzielne poznawanie najcenniejszych obiektów cmentarza Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia pomnika poświęconego niemieckim żołnierzom z I wojny światowej. Tuż za nim usytuowany jest pomnik rodziny Ziegler. Zatrzymaliśmy się na moment przy grobie pisarza Ryszarda Liskowackiego oraz gwiazdy przedwojennego kina aktorki Stanisławy Engelówny.

Położone nieopodal lapidarium to kilkadziesiąt przyciągających wzrok ocalonych od zapomnienia nagrobków, które odnaleziono w różnych miejscach cmentarza. Na terenie dawnego gaju urnowego znajduje się nagrobek zasłużonego dla Szczecina nadburmistrza Hermana Hakena. To właśnie jemu miasto zawdzięcza powstanie dzisiejszych Walów Chrobrego oraz Cmentarza Centralnego. Nagrobek jest dziełem szczecińskiego rzeźbiarza Ludwiga Manzla twórcy sławnej Sediny. Obejrzeliśmy także ciekawy nagrobek rodziny Randolf. Wyróżnia go płaskorzeźba oracza zaprojektowana przez Kurta Schwerdtfegera. Idąc dalej traktem historycznym odwiedziliśmy kwaterę zasłużonych, gdzie spoczywają osoby szczególnie zasłużone dla powojennego Szczecina. Nie sposób wymienić wszystkich obejrzanych przez nas zabytkowych pomników, ale koniecznie trzeba wspomnieć o symbolicznym nagrobku architekta Wilhelma Meyera - Schwartau twórcy wielu najpiękniejszych budowli miasta oraz o popiersiu upamiętniającym Georga Hanniga. Temu pierwszemu zarządcy cmentarza zawdzięczamy wizjonerski projekt nekropolii, jako parku – ogrodu. Tak spacerując i oglądając materialne ślady niemieckiej przeszłości miasta poznawaliśmy także bogactwo botaniczne cmentarza. Bogata i różnorodna roślinność idealnie podkreśla walory krajobrazowe tego miejsca. Uczyliśmy się rozpoznawać różne gatunki sosen. Podziwialiśmy reliktowe miłorzęby japońskie, rzadki okaz dębu zielonego oraz aleję wysadzaną efektowną w pokroju lipą krymską. Usytuowane na trakcie dendrologicznym tablice nie tylko ułatwiają znalezienie poszczególnych okazów roślin, ale przede wszystkim znacząco poszerzają o nich wiedzę. Dzięki temu ta wyjątkowa nekropolia może być jednocześnie edukacyjnym ogrodem botanicznym.

Jedno z piękniejszych miejsc nekropolii to zachwycająca głębią przestrzeni Aleja Widokowa z charakterystycznym Pomnikiem Braterstwa Broni. Okalające ją strzeliste świerki serbskie efektownie podkreślają jej urodę. Odwiedziliśmy cmentarz wojenny gdzie pochowani są żołnierze rosyjscy i polscy. Szczecin, jako miasto ludzi morza, pamięta także o tragicznych katastrofach morskich. Upamiętniają je pomniki „Tym, którzy nie powrócili z morza” oraz ofiar promu „Jan Heweliusz” najtragiczniejszej katastrofy w historii polskiej żeglugi

Zakończyliśmy nasze zwiedzanie oglądając pomniki, które upamiętniają tragiczne dzieje narodu. Zatrzymaliśmy się w zadumie przy przejmującym w swojej wymowie Krzyżu Katyńskim, dziele Jakuba Lewińskiego upamiętniającym polskich oficerów zamordowanych w Katyniu, Ostaszkowie i Starobielsku. Nazwiska pomordowanych umieszczono na stalowym sznurze opinającym jego podstawę. Następny na trasie Pomnik Sybiraków poświęcony jest ofiarom wielowiekowych zsyłek, które tak boleśnie przez wieki doświadczały nasz naród.

Zakończyliśmy nasze zwiedzanie przy pomniku upamiętniającym żołnierzy z kampanii wrześniowej 1939 roku oraz dobrze już nam znanym dziele Ernesta Barlacha „Matka Ziemia”.

 

Tekst: Aleksandra Wasiukiewicz

Zdjęcia: Julita Szutowicz



\Grób pisarza Ryszarda Liskowackiego

Matka Ziemia Ernesta Barlacha

Nagrobek zasłużonego dla Szczecina nadburmistrza Hermana Hakena

Pomnik poświęcony niemieckim żołnierzom z I wojny światowej

2019/11/04

Uczestnicy spaceru


powrót na poprzednią stronę