Wydarzenia: Zespół przyrodniczy
Wirtualny spacer po Pogodnie
Pogodno, dzielnica w której mieszkam, swoją nazwę zawdzięcza Piotrowi Zarembie, pierwszemu prezydentowi powojennego Szczecina. Nazwa jak najbardziej trafna dla tej urokliwej dzielnicy.
To właśnie na Pogodnie można obejrzeć najpiękniejsze wille w Szczecinie, charakteryzujące się różnorodnością stylów architektonicznych. Stoją tu domy w formie starych zamków, dworków, secesyjne wille. Budynki często otoczone są ogrodami i ciekawym starodrzewem, a urody dodają liczne elementy małej architektury – płaskorzeźby, kute ogrodzenia i bramy.
Większość willi Pogodna kryje się za bujną zielenią ogrodów, tak jak ten rustykalny drewniany dom wzniesiony w 1913 roku dla fabrykanta Willego Ahrensa (ulica Wincentego Pola 3), jeden z ostatnich drewnianych domów Szczecina. Niezwykle ciekawie prezentowało się pierwotne zagospodarowanie działki. Był tu jeszcze domek ogrodnika i kierowcy oraz garaże, stajnia i pralnia. Dziś stanowią odrębną posesję. Obok przy Wincentego Pola 4 stoi wybudowany w 1919 roku kolejny drewniany dom szerokofrontowy – dla kupca Richarda Rückfortha. Takich drewnianych starych domów jest jeszcze w Szczecinie około 200.
W pobliżu pomiędzy Aleją Wojska Polskiego a ulicą Ignacego Krasickiego znajduje się niewielki, ale najpiękniejszy obecnie park na Pogodnie im. Romana Łyczywka. Istniał tu od początku zagospodarowywania dzielnicy zgodnie z ideą dzielnicy – ogrodu.
W 2016 roku kosztem miliona złotych odbyła się przebudowa parku z niespodziankami zresztą. Wykopano bowiem pociski moździerzowe i granaty. Odświeżono alejki przystosowane również do jazdy na rolkach, a dla najmłodszych przygotowany został bezpieczny plac zabaw z gumową nawierzchnią. Pomyślano również o dorosłych, są tu dla nich huśtawki, stół do tenisa stołowego czy kącik szachowy. Przede wszystkim jednak posadzono 3 tysiące krzewów o barwnym ulistnieniu i kwitnieniu, np. dereń biały, kalina, irga, mahonia, pęcherznica kalinolistna czy złotlin japoński.
Patronem parku jest Roman Łyczywek mieszkający w Szczecinie od 1945 roku. Był znanym adwokatem, wybitnym znawcą prawa karnego. W okresie stalinowskim brał udział w wielu procesach politycznych. Był społecznikiem, harcerzem, bibliofilem. Ta pasja i olbrzymi księgozbiór spowodowały, że na bazie własnych zbiorów zainicjował wypożyczalnię książek „Logos”.
Obok parku wzdłuż ulicy Krasickiego jest aleja smukłych stuletnich platanów, a przy niej stoją stare domy zbudowane w XIX w. jak choćby ten pod numerem 9. Przypomina obszerne górskie domostwo lub bajkową siedzibę krasnali, bo w istocie willę tę wzniesiono w rozpowszechniającym się w Niemczech stylu szwajcarskim nawiązującym do regionalnego budownictwa tych górzystych terenów. Zamieszkał tu Emil Stoewer, dyrektor techniczny zakładów produkujących na Niebuszewie rowery. Tutaj z bratem kupili ziemię pod zakład produkcyjny, w którym powstawały automobile, przebój końca XIX wieku.
W 1955 roku uruchomiono tu produkcję Junaków 350, polskiego Harleya, dumę naszego miasta, a jej historii poświęcona jest praca magisterska znanego radnego Pawła Bartnika.
Warto także przejść się niedaleko na ulicę Waryńskiego, gdzie zapewne przyrodników zainteresują drzewa pochodzące z Ameryki Południowej. Są to okazy glediczji z kolcami przy korze i strąkami, które po wysuszeniu nadają się na grzechotkę.
Pogodno to duża dzielnica i aby w pełni poznać jej urok, trzeba tu wybrać się co najmniej kilka razy. Chętnie pokażę moje ulubione miejsca i ciekawostki architektoniczne, gdy będzie to możliwe.
Tekst i zdjęcia: Elżbieta Rucińska
Drewniany , szerokofrontowy dom z 1919 r. przy ul.Wincentego Pola 4 |
Drewniany dom z 1913 r. przy ul. Wincentego Pola 3 |
Glediczja |
Park im. Romana Łyczywka |
Park im. Romana Łyczywka |
Willa w stylu szwajcarskim z XIX w. przy ul. Krasickiego 9 |