przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Wizyta w EcoGeneratorze 13.03.2019

Kolejnym wydarzeniem w działalności naszego Zespołu było zwiedzanie EcoGeneratora. Ten stosunkowo niedawno uruchomiony zakład, dzięki zastosowaniu nowych technologii ma za zadanie uczynić nasze miasto nowoczesnym w zakresie gospodarowania odpadami.
Zainteresowanie kolegów i koleżanek było na tyle duże, że zwiedzanie położonego na Ostrowie Grabowskim zakładu musieliśmy rozłożyć na dwie tury.
Zaopatrzeni w ochronne kolorowe kaski oraz kamizelki pod opieką przewodnika rozpoczęliśmy zwiedzanie zakładu tamtejszą ścieżką edukacyjną. EkoGenerator jest bowiem nie tylko nowoczesnym zakładem produkcyjnym, ale także wyjątkowym centrum edukacyjnym, które ma za zadanie edukować mieszkańców Szczecina zwłaszcza tych najmłodszych w zakresie ekologii i wyzwalać świadomość koniecznych wspólnych działań na rzecz środowiska naturalnego.
EkoGenerator, czyli Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów to właściwie nowoczesna elektrociepłownia, która wytwarza ciepło i energię nie w wyniku spalania tradycyjnych konwencjonalnych paliw kopalnych, ale bezużytecznych, nienadających się do odzysku i segregacji odpadów komunalnych.
Szczecin jest jednym z kilku miast w Polsce, które taki zakład posiadają. Rocznie przetwarza on 150 tysięcy ton odpadów i produkuje z nich energię elektryczną oraz energię cieplną dla około 30 tysięcy gospodarstw domowych. Taką wytworzoną przez nas rocznie ilość śmieci trzeba byłoby wywozić na miejskie wysypiska śmieci, które są nie tylko uciążliwe dla okolicznych mieszkańców, ale przede wszystkim wyjątkowo groźne dla środowiska naturalnego.
W trakcie wycieczki dowiedzieliśmy się, w jaki sposób przebiega cały skomplikowany proces technologiczny utylizacji odpadów i jakie znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego i nowoczesnej gospodarki odpadami mają spalarnie. Przeszliśmy ścieżką edukacyjną poznając poszczególne etapy procesu technologicznego. Wielkie wrażenie zrobiły na nas potężne bunkry na odpady.
Muszą być one ogromne z uwagi na to, że wytwarzamy coraz więcej śmieci, co jest typowe dla społeczeństw zamożnych. A ilością odpadów wytworzonych przez szczecinian można by wypełnić obszar równy boisku piłkarskiemu na wysokość równą dwudziestu pięciu pięter,
Obejrzeliśmy, będąc za bezpieczną ochronną szybą, pracujący olbrzymi chwytak łupinowy, który te nasze domowe śmieci mieszając uśrednia i przekazuje do lejów zasypowych. Zajrzeliśmy mimo pewnych obaw do komory spalania, w której w temperaturze około 850 stopni następuje spalenie odpadów.
Mieliśmy także okazję wejść do serca dowodzenia zakładu, gdzie pracownicy na bieżąco śledzą i kontrolują cały proces technologiczny.
Zapoznaliśmy się także z funkcjonującym w zakładzie systemem oczyszczania powstających spalin, który gwarantuje bezpieczny poziom szkodliwych związków chemicznych między innymi metali ciężkich. Dzięki niemu zapewnione jest bezpieczeństwo środowiska i tym samym mieszkańcom naszego miasta. Należy tutaj dodać, że mimo naszych obaw na terenie zakładu nie wyczuwa się uciążliwych, nieprzyjemnych zapachów.
Na zakończenie wycieczki zostaliśmy obdarowani przez gospodarzy zakładu drobnymi upominkami.

                                                                  Tekst: Aleksandra Bruske –Wasiukiewicz
                                                                   Zdjęcia: Julita Szutowicz



Centrum sterowania

Silos na odpady

Uczestnicy wycieczki

Wnętrze spalarni


powrót na poprzednią stronę