Wydarzenia: Zespół przyrodniczy
Leśna terapia nad Jeziorkiem Uroczysko – 02.09.2022r.
Zawsze gdy jestem w lesie
i słyszę szum wysoki,
mech pachnie, echo niesie,
spokój tchnie pod obłoki,
siadam na mchu kobiercu
spragniona jego chłodu
a las na zbolałym sercu
kładzie mi plaster miodu.
„Balsam” Urszula Kaczmarek
W piękny , słoneczny dzień schyłku lata spotkaliśmy się na pętli tramwajowej przy Jeziorze Głębokie.
Stamtąd spacerkiem poszliśmy nad Jeziorko Uroczysko, czyli Staw Wędkarski. W początkach lat 70 – tych został sztucznie wykonany dla wędkarzy. Z myślą o nich staw zarybiono takimi rybami jak szczupaki, karpie, płocie, liny, wzdręgi, sumy, leszcze, sandacze.
Przez zbiornik ten została przepuszczona część Osówki, aby zasilać jeziorko świeżą i czystą wodą. Źródła Osówki znajdują się w dzielnicy Osów, od której potok nosi nazwę. Płynie przez Dolinę Siedmiu Młynów w Lesie Arkońskim, omija Jezioro Głębokie, zasila Syrenie Stawy i Rusałkę. Przy ścieżce prowadzącej nad Staw Wędkarski stoi budynek z pięknym, nieco zaniedbanym tarasem widokowym, z którego można oglądać Uroczysko. Dawniej w budynku miała swoją siedzibę Straż Leśna, w 2010 r. otwarto tu Edukacyjną Pracownię Przyrodniczą, w której były prowadzone zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej. Obecnie w budynku jest punkt sprzedaży drewna.
Idąc ścieżką wokół jeziorka obserwowaliśmy otaczającą nas przyrodę. Teren sprawia wrażenie dość zaniedbanego. Jest tu wiele powalonych drzew, to efekt działania bobrów, które przez pewien czas tu żyły. Zostały przetransportowane na Dziewoklicz.
Wielotygodniowa susza spowodowała obniżenie stanu wód i wokół jeziorka na brzegu leży wiele śmieci.
Na jeziorku są dwie sztuczne wyspy. Zostały usypane dla ptactwa na miejsca lęgowe. Na Uroczysku żyje wiele kaczek. Widzieliśmy tu też czaplę siwą, która siedząc na gałęzi wystającej z wody pilnie obserwowała otoczenie. Trochę zmęczeni przysiedliśmy na ławkach.
Te chwile wykorzystałam, by opowiedzieć grupie o terapii leśnej, czyli Shinrin-Yoku, wywodzącej się z Japonii sztuce kąpieli leśnych. To Japończycy odkryli, że przechadzki po lesie działają jak terapia na umysł i ciało (shinrin – las, yoku- kąpiel). W Kraju Kwitnącej Wiśni uważa się, że leśne sanatorium pomoże pozbyć się dolegliwości związanych ze stresem, przepracowaniem.
Dlaczego tak się dzieje? W lesie nie tylko się wyciszymy i odprężymy. Drzewa wydzielają fitoncydy – olejki eteryczne zbawienne dla organizmu.
Lecznicze działanie przyrody Japończycy wykorzystują w 62 swoich ośrodkach terapeutycznych. W Polsce też są organizowane warsztaty i urlopy , na których można zażyć kąpieli leśnych.
Na naszym terenie w Puszczy Bukowej Jacek Gawroński, certyfikowany przewodnik Shinrin – Yoku organizuje kąpiele leśne.
Jeden z najbardziej znanych leśników świata, Peter Wohlleben autor „Sekretnego życia drzew” poleca, aby las odkrywać wszystkimi zmysłami. Spaceruj co najmniej 20minut, a najlepiej 2 godziny, oddychaj głęboko, rozglądaj się i ciesz kolorami, dotykaj liści, szyszek, przesypuj między palcami piasek.
Ponieważ dobroczynnie na nasz organizm działa korzystanie z energii drzew, dotykajmy je, przytulajmy się do nich. Najlepiej wybierać drzewa zdrowe, bez huby i jemioły, im okazalsze liście i grubszy pień, tym większy ma zapas energii.
Akacja – przywraca siły i dodaje energii,
Brzoza, lipa – koją skołatane nerwy,
Buk – wspomaga pracę mózgu,
Dąb – poprawia odporność psychiczną,
Grab –odpręża,
Jesion – pobudza układ kostny do samoleczenia,
Kasztanowiec – działa na bezsenność,
Sosna – leczy drogi oddechowe,
Wierzba – wycisza, działa przeciwbólowo i rozkurczająco.
Osika i topola – niekorzystnie wpływają na zdrowie.
Wykorzystując te wskazówki zagłębiliśmy się w las, dotykając drzew, wdychając żywiczny zapach.
Tekst: Elżbieta Rucińska
Bukowe firanki. |
Czapla siwa. |
Ela - nasz dyrygent. |
Jeziorko Uroczysko. |
Kaczki krzyżówki. |
Ptasia wyspa. |
Słuchamy. |
Uczestnicy spaceru |