przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół przyrodniczy


Ciekawostki o wężach– 18.10.2019 r.

                                                                      Ciekawostki o wężach– 18.10.2019 r.

Nasze pierwsze po wakacjach spotkanie w siedzibie Stowarzyszenia było wyjątkowe. Mieliśmy bowiem okazję spotkać się z panem Piotrem Piliczewskim doktorantem w Instytucie Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Pan Piotr jest nie tylko ornitologiem, ale także hodowcą węży, o których, jak mogliśmy się przekonać, wie chyba wszystko. Co ciekawe, to niegdyś rzadkie hobby wcale już takie wyjątkowe nie jest. Mamy w naszym kraju bardzo liczne grono miłośników gadów. Nasz gość podzielił się z nami swoją imponującą wiedzą dotyczącą biologii tej grupy zwierząt i różnymi ciekawostkami związanymi z ich hodowlą. Mogliśmy także obejrzeć, a wyjątkowo odważne osoby nawet pogłaskać te zwierzątka. Kto na ten odważny czyn się zdecydował ten mógł stwierdzić, że w przeciwieństwie do powszechnej opinii nie są one zimne i oślizgłe, wręcz przeciwnie ich skóra jest sucha i delikatna.

Pan Piotr zaprezentował nam węża zbożowego, lancetogłowa kalifornijskiego oraz mieszańca obu tych gatunków. Oba te gatunki należące do rodziny połozowatych pochodzą z Ameryki Północnej. Charakteryzują się one bardzo zróżnicowanym ubarwieniem. Węże zbożowe najczęściej są pomarańczowe lub rudo -brązowe. Na ich ciele występują duże nieregularne plamy w ciemnych obwódkach. Prezentowany wąż zbożowy charakteryzował się takim typowym rudo -brązowym ubarwieniem. Oba te gatunki węży nie są oczywiście jadowite ani zbyt agresywne stąd też są powszechnie hodowane w warunkach domowych. Wąż zbożowy jest idealnym gatunkiem dla początkujących hodowców. Jest łatwy w utrzymaniu i hodowli. Niemniej jak się dowiedzieliśmy mogą być one kłopotliwe w karmieniu z uwagi na to, że są wybredne. Większość młodych osobników ginie, jeśli nie uda im się odnaleźć właściwego dla siebie pokarmu. W warunkach naturalnych polują na jaszczurki, gryzonie, sporadycznie na ptaki i nietoperze.

Węże są drapieżnikami, ale wśród nich spotykamy także ciekawą grupę, która żywi się tylko jajami. Są drapieżnikami, które lokalizują swoje potencjalne ofiary węchem stąd ciągle wysuwają z paszczy rozwidlony język przekazując ślady zapachowe do specjalnego narządu Jacobsona. Są natomiast głuche, tak więc krzykiem i hałasem trudno je przepłoszyć. Doskonale za to odbierają ruchy podłoża. Bardzo ciekawa jest u niektórych gatunków wyjątkowa umiejętność regulowania masy niektórych mięśni ciała takich jak serce, wątroba oraz innych narządów wewnętrznych. Być może jest to szansa dla nauk biologicznych na odkrycie tych nieznanych mechanizmów i wykorzystanie ich w przyszłości w medycynie.

Węże istnieją na Ziemi od wielu milionów lat i odniosły wyjątkowy sukces ewolucyjny. Wywarły także ogromny wpływ na ewolucję przodków ssaków. Równie wielka i powszechna jest niechęć i strach przed tymi gatunkami gadów, o czym świadczą mity z różnych stron świata. Ten strach jest niemal wrodzony, pomimo że w większości są one dla ludzi niegroźne. Gatunki jadowite stanowią mniej niż 1/6 wszystkich gatunków węży na świecie. W wielu mitach i legendach ta grupa zwierząt przedstawiana jest jako symbol zła, podstępu oraz przebiegłości. Z drugiej zaś strony węże budziły także wyjątkowe emocje i fascynowały ludzi. Szczególne miejsce pełniły w starożytnym Egipcie, gdzie wąż był oznaką władzy faraona i był tam czczony jako jedno z bóstw. W mitologii greckiej i rzymskiej symbolizował bóstwa związane z ziemią. W Indiach też czczono węże jako bóstwa i wierzono, że są symbolem płodności i odrodzenia. Wąż jest też od wieków symbolem sztuki lekarskiej, farmacji i medycyny weterynaryjnej.

Tekst: Aleksandra Wasiukiewicz

Zdjęcia: Julita Szutowicz

 

 



Lancetogłów kalifornijski

Pan Piotr Piliczewski

Podopieczni pana Piotra

Uczestnicy spotkania

Wąż zbożowy


powrót na poprzednią stronę