przejdź do treści

Wydarzenia: Zespół taneczny ARABESKA


Ach, co to był za……koncert !

Zespół taneczny ARABESKA z okazji swojego Jubileuszu XV lecia przedstawił na scenie auli Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego program taneczny dla studentów SUTW, zaproszonych gości, członków rodzin i przyjaciół. Już dawno w tej sali nie rozbrzmiewały tak radosne gwary, śmiechy i gorące oklaski. To sprawiły panie z zespołu ARABESKA, które pod czujnym okiem nieodłącznej instruktorki i choreografki pani Anny Mospinek pokazały co im w duszy gra.
Pierwszy taniec „Czar ognia”, wydawałoby się, do spokojnej muzyki Michała Lorenca rozpalił publiczność prawdziwym ogniem żółto-czerwonych wachlarzy. Płonące ogniska tryskające iskrami i jednocześnie spokojne ruchy tancerek wygaszające ognie wywołały sporo emocji i wzruszeń. Właśnie tym tańcem nasz Zespół na Ogólnopolskim Przeglądzie „ARS-2018” we Włocławku zajął w swojej kategorii II miejsce.
Drugim tańcem panie, niczym syreny, zabrały publiczność w głębiny morskie na „Bal u Posejdona”. Stroje z błyszczącymi dodatkami pięknie mieniły się w blaskach świateł, a muzyka do filmu Piraci z Karaibów podkreślała charakter przedstawienia.
Kolejna odsłona to taniec wywodzący się właśnie z Karaibów. Panie w pięknych, kolorowych strojach wybrały się w „Podróż z salsą”, a ich myśl przewodnia to: „nie ma znaczenia dokąd idę, dopóki mam ochotę trzymać rękę drugiej osoby, by kochać czas, który mija”.
I kolejna zmiana stylu. Panie w eleganckich sukienkach, z dodatkami i zgodnie z modą lat dwudziestych ubiegłego wieku zaprezentowały taniec pt. „Seksapil”, ukazujący wdzięk, urok i atrakcyjność płci pięknej w każdym wieku. Uśmiech, zabawa i dystans do siebie gwarantują kobietom wspaniałe samopoczucie, co pokazały na scenie Arabeski.
Poruszenie i zdumienie widowni, bo zeszły ze sceny eleganckie kobiety, a po kilku minutach na scenę weszły kowbojki. Spodnie, białe koszule, kamizelki i kapelusz na głowie. Inny taniec, inny styl, nie mniej szykowny od poprzednich. „Polka kowbojka” - to muzyka country farmerów amerykańskich. Szybkie tempo tańca i zmieniający się rysunek zostały słusznie nagrodzone brawami. Trzeba przyznać, że każdy taniec wymagał od każdej z pań wysokiej koncentracji i ogromnej kondycji fizycznej, i również szybkiej zmiany strojów do poszczególnych tańców. Tempo przebierania było imponujące. Co się działo w garderobie? No cóż, wyobraźnia tak daleko nie sięga.
Na zakończenie koncertu zespół Arabeska zatańczył dwa gorące tańce: „Flamenco” i „Kankana”. Flamenco to taniec wywodzący się ze słonecznej Hiszpanii, to brawura i zdecydowanie, to gorące serce, miłość i namiętność. Ma się ochotę żyć, podziwiać piękno świata i cieszyć się każdym dniem.
Kankan to francuski taniec z 2.połowy XIX wieku z bardzo szybką muzyką w rytmie galopu. Początkowo wywoływał oburzenie obrońców moralności, ale szybko spodobał się publiczności na całym świecie.
Zespół Arabeska świetnie sobie poradził z przekazaniem charakterów i nastrojów obu tańców. Energia i radość płynąca od tańcujących udzieliła się widowni, która gromkimi oklaskami nagrodziła wysiłek i ogrom pracy instruktorki pani Anny Mospinek oraz całego zespołu. Na długo pozostaną w pamięci emocje i piękne chwile związane z tym koncertem.
Serdeczne podziękowania i wdzięczność należą się kabaretowi Dwudziestolatak z UTW za współudział w koncercie. Piosenki i skecze bawiły publiczność , co pozwoliło tancerkom w tym czasie zmieniać stroje do poszczególnych tańców. Dziękujemy.

Kierowniczka Zespołu Arabeska
Danuta Oleszkiewicz
Szczecin.19.05.2022 r.

NOWOŚĆ !!!
Relacja fimowa prezentowanych tańców :
/ realizacja Adam Mospinek /
/ kliknij na wybraby taniec /
         






BuP

Czar Ognia

Kabaret

kankan

Latino.jpg

Polka

Salsa


powrót na poprzednią stronę