Wydarzenia: Turystyka piesza i krajoznawcza TRAMP
TRAMPY W GRUDNIU
GRUDZIEŃ TRAMPÓW
Nasz pierwszy rajd przypadł w dniu 6 grudnia, czyli w dzień Świętego Mikołaja i to chyba jemu zawdzięczaliśmy piękną słoneczną pogodę, z której korzystając, raźno maszerowaliśmy z Jezierzyc przez Rekowo do Kołbacza. Zwiedziliśmy nie tylko jedną z najcenniejszych zachodniopomorskich świątyń, ale i inne obiekty wchodzące w skład dawnego gospodarstwa cystersów, którzy w roku 1173 wraz z braćmi świeckimi – konwersami, za sprawą fundacji kasztelana Warcisława Świętobożyca, przybyli na te tereny. Cystersi zbudowali pomieszczenia mieszkalne (klasztorne) i podjęli budowę świątyni w stylu romańskim a dokończyli ją w stylu gotyckim. Kołbaccy cystersi jako pierwsi na Pomorzu wznosili budowle z cegły. Zajmowali się uprawą roli i hodowlą. Po wprowadzeniu na Pomorzu reformacji dobra klasztorne zostały sekularyzowane. Prezbiterium kościoła klasztornego wraz z transeptem przeznaczono na kaplicę, a trzynawową halę główną na spichlerz i wozownię książęcą. Po podporządkowaniu Pomorza koronie pruskiej w 1721 roku zabudowania klasztorne zaczęto likwidować, pozostawiając jednak kościół a także domy opatów i konwersów. Na szczęście nie uległa zniszczeniu znajdująca się w szczytowej ścianie zachodniej, bodaj największa w tej części Europy, ślepa rozeta wzorowana na podobnych we Francji (katedra w Chartres). Podziw budzi unikalny spichlerz, czy jak twierdzą niektórzy, owczarnia wzniesiona w stylu gotyckim.
Kolejną grudniową imprezą była wycieczka na świąteczny jarmark do Greifswaldu, wzbogacona zwiedzaniem zabytkowego, choć bardzo zniszczonego w czasie wojny, Anklamu- rodzinnego miasta pioniera awiacji Otto Lilienthala. Położony nad Bałtykiem hanzeatycki Greifswald, szczycący się jednym z najstarszych w Europie, bo założonym 1456 r., uniwersytetem, który rozwijał się wokół klasztoru Eldena, założonego w 1200 r. przez cystersów. Po wojnie trzydziestoletniej dla kościoła i budynków klasztornych rozpoczął się okres ostatecznego upadku. Jednak gdy Caspar David Friedrich wykorzystał motyw klasztoru na niektórych swoich najsłynniejszych rysunkach i płótnach, ruiny stały się miejscem kultu dla ruchu romantycznego całej Europy. Szczególne wrażenie zrobiła na nas wiadomość, że w eldeńskim kościele została pochowana, bliska nam szczeciniakom, żona Księcia Bogusława X - Anna Jagiellonka. Kameralny port z zabytkowym zwodzonym mostem, a przede wszystkim piękna starówka z górującymi nad nią trzema gotyckimi kościołami oraz gotyckie szczyty świątecznie oświetlonych zabytkowych kamieniczek, tworzyły swoisty urok i niepowtarzalną atmosferę.
13 grudnia, wbrew powszechnym przekonaniom, nie tylko nie okazał się dniem pechowym, ale znowu obdarzył nas piękną słoneczną pogodą, co wykorzystaliśmy na spacer z Głębokiego do Pilchowa i Sławoszewa. Tam zwiedziliśmy ciekawy, nowoczesny zakład produkujący wkłady do tak popularnych kominków.
20 grudnia na Polanie Sportowej, w leśnej scenerii pod rozgwieżdżonym niebem, na tradycyjnej Trampowej Wigilii podzieliliśmy się opłatkiem, składając sobie życzenia zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności, śpiewając kolędy i racząc się wyśmienitymi wigilijnymi smakołykami.
27 grudnia odwiedziliśmy szopki bożonarodzeniowe w Klasztorze Dominikanów, w Kościele św. Rodziny i Kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego.
Kalendarzowy rok 2016 zakończyliśmy Rajdem Noworocznym z Głębokiego na Jasne Błonia w blasku sztucznych ogni i przy radosnej, choć może zbyt hałaśliwej, muzyce na ogólnomiejskiej noworocznej imprezie.
tekst i foto: Stanisław Ziołecki
Kościół w Kołbaczu |
Klasztor w Eldenie (ruiny) |
Jarmark w Greifswaldzie |
Wigilia zespołu |