przejdź do treści

Wydarzenia: Turystyka piesza i krajoznawcza TRAMP


Maj Trampów 2017

 MAJ TRAMPÓW 2017

Maj! Wreszcie upragnione ciepło! Na początek niezwykle udana trampowa majówka. Jest 2 maja 2017 r., wycieczkę prowadzi Ewa Z., od jeziora Głębokiego przez Pilchowo na Podbórz. Wszyscy, mimo zimna, pełni optymizmu i tryskający humorem z przyjemnością pokonaliśmy ten odcinek drogi. Na miejscu było ognisko i pieczone kiełbaski. Biało- czerwone flagi i ubiór w barwach narodowych podkreślały wyjątkowość tego dnia.
  9.05.2017. Jest coraz cieplej. A my, w dobrej jak zwykle kondycji, przemierzamy szlak przez Las Arkoński, przez most Wilhelma Meyera, w kierunku dębu Bogusława, 300- letniego pomnika przyrody na trasie Warszewo-Leśno Górne. Leśno Górne było celem naszej wycieczki. Znajduje się w nim godny uwagi, malowniczo położony neogotycki zespół pałacowo-parkowy z XIX w.
16.05.2017. Tę wycieczkę nazwaliśmy Trampy w rzepaku. Przewodził nam Andrzej Sz. Wyruszyliśmy z Rosówka. Wszyscy tego dnia ubrani byliśmy w coś w kolorze żółtym. Kiedy znaleźliśmy się wśród łanów kwitnącego również na żółto rzepaku, wrażenie było niesamowite. Chętnie fotografowaliśmy się w tak pięknej scenerii. Dalsza trasa wiodła wzdłuż granicy polsko-niemieckiej pomiędzy ciągnącymi się po horyzont polami kwitnącego rzepaku. Trudno opisać wrażenia patrząc na tak żółtą wielką przestrzeń. Do Kamieńca wędrowaliśmy już przez las, wśród soczystej, majowej zieleni.
  23.05.2017. Tym razem celem naszej wycieczki był ogród dendrologiczny w Glinnej. Była to bardzo długa trasa i prowadziła ją, jak zwykle, Beata W. Wyruszyliśmy ze Śmierdnicy, w której znajdują się ruiny kościoła parafialnego dawnej wsi Śmierdnica. Od XIII w. wieś należała do zakonu cystersów w Kołbaczu. Droga w większości wiodła przez Puszczę Bukową, co było najbardziej przyjemne, bo tego dnia panował upał. Arboretum w Glinnej jest umiejscowione na południowo-wschodnim skraju Puszczy Bukowej. Ze względu na położenie panuje tutaj wyjątkowy mikroklimat, który tworzy korzystne warunki dla uprawy wrażliwych na mróz drzew i krzewów. Na niewielkiej powierzchni skupiono tutaj wiele egzotycznych roślin jak: jodły, kasztany jadalne, platany klonolistne, cyprysiki, wiele gatunków klonów i magnolii. Osobliwością jest okaz judaszowca oraz drzewo chusteczkowe - logo ogrodu. Połowa maja to okres kwitnienia azalii i rododendronów. Różnorodność ich barw cieszyła nasze oczy i budziła zachwyt. W tej pięknej scenerii zjedliśmy drugie śniadanie i przez Dobropole wróciliśmy do Śmierdnicy.
  30.05.017. Ostatni wtorek maja należał do Uli O., która jako mieszkanka Jezierzyc zorganizowała nam wycieczkę lasem z Jezierzyc do wsi Rekowo, niedaleko Kołbacza. Było bardzo ciepło i przyjemnie. W końcu to maj! Ale niestety, w drodze powrotnej do Jezierzyc musieliśmy przyspieszyć tempo, bowiem pojawiło się widmo nadciągającej burzy. Udało nam się schronić przed ulewą w gościnnym domu organizatorki wyprawy, gdzie czekała na nas aromatyczna kawa i domowe ciasto.
                                                                                               Danuta Ziomkowska








powrót na poprzednią stronę