Wydarzenia: Turystyka piesza i krajoznawcza TRAMP
PAŹDZIERNIK TRAMPÓW
Październik TRAMPÓW.
To już jesień. A my rozpoczęliśmy kolejny rok akademicki 2016/2017.
Pierwsze październikowe spotkanie edukacyjno-informacyjne odbyło się na Polanie Sportowej. Podczas części oficjalnej nastąpiło podsumowanie 6-letniej działalności zespołu. Ważnym momentem spotkania był wybór kierownika TRAMPÓW. Ponownie, jednogłośnie wybraliśmy Michała Romanowskiego.
Październik obfitował w wiele wspaniałych imprez. Zgodnie z naszym Kalendarzem wędrowaliśmy zielonymi ścieżkami po najbliższej okolicy - nie tylko w słońcu, ale też w deszczu. Na prawobrzeżu byliśmy w Płoni, Klęskowie, Kijewie. W części lewobrzeżnej spacerowaliśmy po Pogodnie, Krzekowie, jez. Głębokim, odwiedziliśmy także wsie: Siadło Górne, Dolne, Smętowice i Ustowo.
Dodatkowo wzięliśmy udział w trzech całodniowych wycieczkach autokarowych organizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej, Polesia-Świteź:Dodatkowo wzięliśmy udział w trzech całodniowych wycieczkach autokarowych organizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej, Polesia-Świteź:Dodatkowo wzięliśmy udział w trzech całodniowych wycieczkach autokarowych organizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej, Polesia-Świteź:
-
10 października byliśmy w Berlinie.
Wydawać by się mogło, że niewiele można zobaczyć na jednodniowej wycieczce. A jednak…
Z przewodnikiem byliśmy pod Bramą Brandenburską, Reichstagiem i siedzibą rządu kanclerz Angeli Merkel; z autokaru podziwialiśmy Kolumnę Zwycięstwa, Czerwony Ratusz, Wieżę Telewizyjną. Podeszliśmy pod Kościół Mariacki i Fontannę Neptuna. Weszliśmy do ewangelickiego Kościoła Pamięci (Cesarza Wilhelma). A na Wyspie Muzeów byliśmy pod Katedrą Berlińską. Głównym celem wyjazdu był Festiwal Świateł. To jedna z najbardziej widowiskowych imprez w stolicy Niemiec. Spacer od Placu Poczdamskiego do Bramy Brandenburskiej, pośród pięknie podświetlonych drzew i zabytków (szczególnie katedry i biblioteki uniwersyteckiej) robił niesamowite wrażenie, dodatkowym atutem była odpowiednio dobrana muzyka.
-
12 października odwiedziliśmy Swobnicę i Baniewice.
W Swobnicy z zainteresowaniem wysłuchaliśmy historii zamku Zakonu Joannitów z XIV wieku (obecnie niestety ruiny) opowiedzianej przez przewodniczkę ze Stowarzyszenia Zamek Swobnica. Drugi punkt programu to zwiedzanie „Winnicy Turnau” w Baniewicach. Po winnicy oprowadzał nas jeden ze współwłaścicieli - Tomasz Kasicki. Podczas słuchania objadaliśmy się dojrzałymi winogronami (cóż za wspaniały smak). Następnie pojechaliśmy do winiarni, która znajduje się w odrestaurowanym budynku z 1881 roku. Poznaliśmy technologię produkcji wina z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań. Na zakończenie naszego pobytu udaliśmy się na degustację czterech win.
W wyśmienitych humorach wróciliśmy do autokaru, a następnie do Szczecina.
-
Kolejną wycieczkę autokarową „Szlakiem Hugenotów” odbyliśmy 17 października.
W Schwedt spotkaliśmy się z przewodnikiem Ryszardem Mateckim, który przedstawił nam historię przybycia Hugenotów w te strony, a następnie udaliśmy się do Europejskiego Parku Hugenotów. Tutaj obejrzeliśmy fragmenty francuskiej sztuki ogrodowej – lipową pergolę, „Ogród Poezji” z rzeźbami Glumego, nowoczesny teatr letni oraz miejsce wypoczynku zaprojektowane na planie krzyża, o którym dość szczegółowo opowiedział nam przewodnik. Czując pewien niedosyt wiedzy, z naszym kierownikiem Michałem udaliśmy się jeszcze na Kamienną Drogę symbolizującą ciernistą drogę uciekinierów (Hugenotów) z Francji do Schwedt. Jest to pas wyłożony kamieniami, w który wmontowano 16 tablic dokumentujących ważne wydarzenia historyczne. Drugim punktem programu było zwiedzanie zespołu parkowo - leśnego Dolina Miłości. To bajkowe miejsce; uroku dodawała jesienna szata, w którą „ubrana” jest obecnie przyroda. Dolina Miłości to centrum wielu chronionych roślin - szczególnie cenne jest stanowisko muraw kserotermicznych; piękne są stawy Adama i Ewy. Podczas spaceru minęliśmy Źródło Klotyldy, weszliśmy na Wzgórze Pamięci, na którym znajduje się 18 dużych głazów poświęconych różnym osobom z kręgu kultury niemieckojęzycznej. Ze wzgórza podziwialiśmy piękną pradolinę Odry. Dalej szliśmy Diabelskim Mostem do Wzgórza Uciech aż wreszcie dotarliśmy do Dolnego Folwarku, gdzie czekało na nas ognisko. Oczywiście, jak zawsze, w dobrym nastroju wróciliśmy do domu.
Miesiąc październik był bardzo bogaty w imprezy turystyczne, ale także spotkania towarzyskie.
Wszystkie miłe chwile mamy uwiecznione na zdjęciach dzięki naszym wspaniałym, ”zespołowym” fotografom. Serwis zdjeciowy w zakładce: galeria/zespoły
Oprac. Elżbieta Strzeszewska
Mirosława Drożdż
Festiwal Świateł w Berlinie, foto: Stanisław Ziołecki |
Kamienna Droga W Europejskim Parku Hugenotów w Schwedt foto Janusz Sokołowski. |
Spotkanie edukacyjno-informacyjne, foto: Alina Żarczyńska |
Winnica Turnau w Baniewicach, foto: Maria Majewska. |