Wydarzenia: Turystyka piesza i krajoznawcza TRAMP
Miesiąc czerwiec 2016
CZERWIEC
Miesiąc czerwiec 2016 r. TRAMPY rozpoczęły od trzydniowego wyjazdu w „teren’’. Właśnie 1 czerwca grupa TRAMPÓW licząca 42 osoby wyjechała do Chociwla i okolic, by poznawać kolejne zakątki naszego województwa..
Rozpoczęliśmy od zwiedzenia AKACJOWEGO DWORU w Trzebiatowie k. Stargardu, w którym przed laty były biura PGR. W wyremontowanym budynku obecnie mieści się piękny hotel i spa. Obok Dworu posadowiony jest mały kościółek z kamieni narzutowych i częściowo z cegły, odbudowany staraniem mieszkańców wsi w latach 1990-1991(wcześniej były to ruiny, w których rosły drzewa i krzewy).
Kolejnym punktem naszej wycieczki było Odargowo, a w nim XV-wieczny kościół z kamienia polnego i cegły. Wewnątrz kościoła znajduje się drewniany ołtarz z 1596 r., przeniesiony zaraz po wojnie ze zrujnowanego kościoła w Szadzku. A w Szadzku obejrzeliśmy ruiny kamienno-ceglanego kościoła z XV w., lipę olbrzym św. Ottona, pomnik poległych w I wojnie światowej, dwór z XIX w. oraz grodzisko z okresu kultury łużyckiej.
Na trasie naszej wycieczki znalazł się również Recz, w którym spotkaliśmy się z burmistrzem Wiesławem Łońskim. W miłej atmosferze pan burmistrz przedstawił nam sprawy miasta i obdarował materiałami reklamowymi miasta.
Po spotkaniu zwiedziliśmy barokowy kościół pw. Chrystusa Króla, wewnątrz którego uwagę przyciąga późnorenesansowy ołtarz główny. Obejrzeliśmy też neoromański ratusz, mury i XV wieczną warownię. Zwiedziliśmy bibliotekę, dawne miejsce pracy naszej koleżanki Eli Kaczewskiej. Ela zaprowadziła nas do Rezerwatu Przyrody GRĄDOWE ZBOCZE.
Atrakcją dnia był przejazd drezynami o napędzie ręcznym i nożnym w Drawnie. Przejechaliśmy trasę długości 3 km; było dużo zabawy i śmiechu.
Najtrudniejszym dniem okazał się drugi dzień naszego wyjazdu. Przeszliśmy trasę ok. 5 km doliną rzeki Krąpiel na odcinku Chlebowo - Chlebówek. Była to trasa bardzo trudna, miejscami wręcz nie do przejścia. Prowadził nas leśniczy pan Robert Kawa. Wszyscy zdaliśmy test sprawności i wytrzymałości. Po trudach marszu było ognisko i pieczone kiełbaski, a po południu chętni wybrali się na spacer wokół jeziora Starzyc w Chociwlu.
Ostatni, trzeci dzień naszego pobytu to zwiedzanie pałacu (obecnie mieści się w nim szkoła zawodowa) w Kamiennym Moście, Ińsko oraz przejazd drogą posiadającą 56 zakrętów na odcinku 10 km.
Po drodze Węgorzyno, w którym zwiedziliśmy kościół pw. Wniebowzięcia NMP.
Następnie Słonowice- wieś , w której mieści się Pałac Myśliwski, po dawnym budynku PGR. Pałac odbudowano na początku obecnego stulecia. Mieści się w nim hotel i spa. Wnętrza pałacu zdobią trofea myśliwskie. W Słonowicach jest też mały kościółek szachulcowy z pięknym barokowym ołtarzem.
Kolejna miejscowość na trasie to Wysiedle, perła wśród zabytków Ziemi Łobeskiej – Kościół Świętej Trójcy z kompletnym renesansowym wyposażeniem. Ufundowany w 1606 r. ołtarz, zdobiony rzeźbieniami z Nowego Testamentu – to jeden z najpiękniejszych protestanckich ołtarzy na Pomorzu Zachodnim.
Kolejnym kościołem, który zwiedziliśmy, był kościół NSPJ w Łobzie, w którym znajdują się relikwie św. Faustyny. W Łobzie obejrzeliśmy jeszcze zabytkową kamienicę oraz stary budynek poczty.
No i na koniec Bonin, w którym zwiedziliśmy szkołę kłusaków- ośrodek konny. Podziwialiśmy piękne konie w stajni i na wybiegu.
Trzydniowy wyjazd był wyjazdem integracyjnym. Był czas na biesiadę, zabawy i spacery, poznawanie rodzinnej miejscowości Stasi Leśniewskiej - Chociwla, w którym zatrzymaliśmy się na czas pobytu.
W dniach 20- 26 czerwca grupa 29 osób wyjechała na Podlasie.
Podziwialiśmy piękne cerkwie i kościoły, folklor podlaski, Puszczę Białowieską po stronie polskiej i białoruskiej, w której odwiedziliśmy Dziadka Mroza. Zachwycaliśmy się piękną Szwajcarią Podlaską. Dotarliśmy nawet do pustelni ojca Gabriela – prawosławnego księdza w Odrynkach. Zwiedziliśmy dwa cmentarze potatarskie. Zachwycały nas skanseny i oczarowała piękna Ziemia Podlaska.
Zgodnie z planem odbywały się wtorkowe rajdy a wśród nich wspaniała wycieczka nad jezioro Świdwie, piękne widoki z wałów nad jeziorem Dąbie, marsz z Bukowego na Wzgórze Akademickie, zwiedzanie Polic w strugach deszczu.
Kolejny miesiąc zakończył się zrealizowaniem planów zespołu.
Stanisława Leśniewska
1. PAŁAC RAMITÓW STOLEC - WANDA CZUMAJ.
2. DREZYNY - ALINA ŻARCZYŃSKA.
3. PUSTELNIK ZE SKITU W ODRYNKACH - BOGUSŁAWA KURYJ.