przejdź do treści

Wydarzenia: Przewodnik turystyczny po Szczecinie


MUZEUM – ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI W SZCZECINIE O PIECACH, KAFLACH, KOMINKACH itp. 2023 r.


Muzeum mieści się przy ulicy Małkowskiego nr 26 w podwórzu w poniemieckim warsztacie o niewielkiej powierzchni. Jest to muzeum prywatne , prowadzone rodzinnie przez osoby Macieja Burdzy i Marię Grzybek.
Pomysł na utworzenie muzeum zrodził się po zwiedzeniu manufaktury w Austrii i w Niemczech, a inspiracją był Ciąger ze Zdun – twórca „Domu Kafla” i zdun Muszkieta.
Była to wizja stworzenia przedsięwzięcia, które połączy dawne rzemiosło z dzisiejszą techniką, konserwację zabytku z dzisiejszymi oczekiwaniami. Obiekt ten pokazuje dawne dziedzictwo zduńskie i ceramiczne. Dzięki postawie i
zamiłowaniu do dawnego rzemiosła, Maciej Burdzy i Maria Grzybek stworzyli własną kolekcję. Wieloletnie starania i determinacja zdobywania wiedzy w temacie oraz pomnażanie własnej kolekcji zduńskich eksponatów, doprowadziły do tego, że odważyli się stworzyć własne muzeum, które na małej powierzchni zgromadziło ponad 1800 artefaktów. Pozyskiwali je we własnym zakresie poprzez zakupy, wymianę, znaleziska i odkrycia. Wiele ciekawych i cennych eksponatów pozyskano dzięki szczodrości i sympatii dobrych ludzi – miłośników i pasjonatów architektury, starych pieców, kafli, kominków, kuchenek- ogólnie urządzeń grzewczych.
Muzeum mieści się na dwóch poziomach. Pierwsza sala prezentuje wzornictwo i kolorystykę kafli piecowych - niektóre pochodzą nawet z XVII w. Znajdują się także rekonstrukcje brył pieców kaflowych.
W kolejnym pomieszczeniu wyłożone są drzwiczki piecowe , sprzęt żeliwny jak: szczypce do drewna lub węgla, pogrzebacz, węglarka z łopatką do nabierania opału, wiadro albo stary garnek do usuwania popiołu. Na ścianach wiszą stare ogłoszenia z prasy, adresy najlepszych, z renomą, zdunów. Ciekawym eksponatem jest piec patentu Szrajbera zbudowany ze stalowych kafli, znitowanych ze sobą. Do złudzenia przypomina zwyczajny piec kaflowy.
Druga część ekspozycji znajduje się na piętrze budynku, gdzie umieszczone są kafle z całego świata. Kafle są tak piękne, różnokolorowe, z wzorami najczęściej roślinnymi. Szczególny zachwyt wzbudza kafel z Gryfem – herbem Szczecina. Mieszczą się tam także archaiczne kafle sprzed wieków oraz narzędzia formierskie i zduńskie. Na ścianach rozmieszczone są ilustracje obrazujące proces powstawania pieców, pamiątki, dyplomy, szyldy, stare dokumenty dotyczące zdunów. Znajduje się także kolekcja „ceramiki nieszkliwnej” czyli sygnowane cegły pochodzące z różnych cegielni. Na monitorach możemy obejrzeć materiał filmowy ilustrujący proces produkcyjny dawnej cegielni.
W ostatnim pomieszczeniu zaaranżowano kuchnię, w której mieści się trzon pralniczy, modele kuchenek kaflowych i elektrycznych, front pieca piekarniczego z piekarni przy ulicy Barbary w Szczecinie.
Ogień i piec kojarzy się z ciepłem ogniska domowego, dlatego zwiedzanie tego muzeum daje nam wiele przyjemności i skłania do zadumy nad nieubłaganie, bezpowrotnie upływającym czasem.
Dziękujemy wspaniałym właścicielom tego niezwykłego i jedynego w Polsce muzeum za przybliżenie nam historii zanikającego już pięknego zawodu.

oprowadzała - Maria Grzybek
fotografowali: Wiesława Borkowska, Andrzej Richter,Wanda Sobieralska
zorganizowała – Weronika Ryba

.



Drzwiczki żeliwne.

Grupa przed muzeum.

Kafel z Gryfem Szczecińskim,.

Kafle i nadstawki do pieców.


powrót na poprzednią stronę