przejdź do treści

Wydarzenia: Przewodnik turystyczny po Szczecinie


Zwiedzanie Cerkwi Prawosławnej pw. św. Mikołaja w Szczecinie ( 2023 r.)


          Zwiedzanie Cerkwi Prawosławnej pw. św. Mikołaja w Szczecinie ( 2023 r.)

 Cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja w Szczecinie należy do Dekanatu Szczecin, Diecezji Wrocławsko – Szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Mieści się przy ulicy Zygmunta Starego nr 1.
 Pierwsi wyznawcy prawosławia na terenie Szczecina znaleźli się po 1945 r. w ramach przesiedlenia ludności polskiej z Kresów Wschodnich. Po przegranej przez Niemcy II wojny światowej Pokojowa Konferencja w Poczdamie, trwająca od 17 lipca do 02 sierpnia 1945 r., reprezentowana przez przedstawicieli trzech mocarstw: przywódcy Związku Radzieckiego generalissimusa Józefa Stalina, premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla oraz prezydenta Stanów Zjednoczonych Harrego Trumana ustaliła, że nastąpi przesunięcie granicy Polski znad rzeki Bug na zachód o 240 kilometrów. Na tych ziemiach odłączonych od Rzeczypospolitej mieszkała ludność polska przeważnie prawosławna.
 Początkowo prawosławni korzystali z kaplicy przy ulicy Bogusława X. W 1962 r., po wielu staraniach, uzyskali od władz Szczecina lokum w dawnym ewangelickim Zakładzie Opiekuńczym Betania przy ulicy Wawrzyniaka nr 7. Obecnie mieści się tam zakład fotograficzny.
Dopiero w 2000 r. parafianie prawosławni otrzymali działkę stosowną do zbudowania nowej, wolno stojącej, samodzielnej cerkwi przy ulicy Zygmunta Starego. W tym miejscu przed wojną mieściło się kino Urania (zniszczone w czasie bombardowań alianckich ). Po wojnie usadowiony był tam głaz z granitu poświęcony „Synom pułku”, który później został przeniesiony do parku im. Stefana Żeromskiego.
W 2004 r. rozpoczęto budowę nowej świątyni prawosławnej - cerkiew w stylu bizantyjskim na planie krzyża greckiego o wymiarach: długość budynku 26 m , szerokość16 m. wysokość 25 m. Kopuła ma wysokość 5 m, jest pokryta złotą blachą, a na niej usytuowany krzyż, też pozłacany, ma wysokość 4 metrów. Najważniejszym elementem cerkwi jest ikonostas czyli „carskie wrota”. Jest to ściana z ikonami, która w cerkwi oddziela miejsce ołtarzowe, to jest sanktuarium, od nawy z przeznaczeniem dla wiernych. Na „carskich wrotach”znajdują się ikony z wizerunkiem Matki i Bożej z Dzieciątkiem Jezus, św. Mikołaja i innych świętych. Pod kopułą na suficie jest namalowany Chrystus nauczający z Ewangelią w ręku – Pantokrator w otoczeniu aniołów ( jako ciekawostkę podaję, że oko Pantokratora ma wielkość 50 cm). Na wieży cerkwi jest sześć dzwonów. Cztery z nich mają swoje imiona : Święty Mikołaj, Święty Jan, Święta Maria Magdalena, Święta Nadzieja i dwa bezimienne ważące po 30 kilogramów. Architektem naszej pięknej cerkwi jest Marek Gnaś z pracowni Halmark. Ikony malowali szczecińscy artyści.
Budowę Domu Bożego zakończono w 2011 r. W pamiętną datę dla wysiedlonych, to jest siedemnastego września, cerkiew konsekrował metropolita Sawa zwierzchnik Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Polsce przy asyście wielu biskupów z Polski i zagranicy. Cerkiew otrzymała imię Świętego Mikołaja. Jest to pierwsza nowa cerkiew zbudowana na Pomorzu Zachodnim dla ludności wyznania prawosławnego. Funkcję proboszcza pełni w niej ks. mgr Paweł Stefanowski. Budowę wzniesiono z funduszy własnych oraz darczyńców z innych krajów, między innymi z Grecji.
W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w cerkwi odprawiono dziękczynne nabożeństwo, w którym wierni modlili się o pokój na całym świecie oraz za tych, co walczyli za Polskę i ponieśli najwyższą ofiarę. W modlitwach proszono o błogosławieństwo dla naszej ojczyzny – miast, miasteczek, osad i wsi oraz mieszkańców tych ziem. Doniosłość Święta Niepodległości podkreślił tryumfalny dźwięk dzwonów.
Wokół cerkwi rosną perełki dendrologiczne, takie jak: daglezja zielona, jedyny cyprys w mieście, klon srebrzysty, glediczja trójcierniowa, topola biała zwana białodrzewem i dużo żywotników stanowiących ogrodzenie całej posesji. Co roku letnią porą przy bramie jest wystawiany oleander dużych rozmiarów, który kwitnie na różowo. Zaprasza on wiernych do wejścia w progi świątyni.
Wszyscy zwiedzający byli zachwyceni wystrojem cerkwi. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy historii przekazanej nam przez proboszcza mgr Pawła Stefanowskiego. Podziękowaliśmy proboszczowi za umożliwienie nam zwiedzenia pięknej cerkwi. Wręczyliśmy mu drobny upominek o tematyce bożonarodzeniowej wykonany przez panie z zespołu . Były też gromkie oklaski.

Zorganizowała zwiedzanie i opisała Weronika Ryba
fot.: Grzegorz Kierod, Hanna Machlańska, , Marek Walżyński


                                              Cerkiew pw. św.Mikołaja                                                                             CARSKIE WROTA

                                                     Uczestnicy                                                                                                 Pankreator


 



powrót na poprzednią stronę