Wydarzenia: Przewodnik turystyczny po Szczecinie
ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH w SZCZECINIE – styczeń 2020 r.
Wystawa: Porcelana i srebro na stołach pańskich w dawnej Polsce.
Wystawa wykwintnych naczyń z XVII, XVIII i XIX wieku została wypożyczona z Muzeum Narodowego w Kielcach, na którą składają się eksponaty z szesnastu Muzeów w Polsce w ilości 600 sztuk. Są to wazy, dzbany, talerze głębokie i płytkie, talerzyki deserowe i podstawki. Są naczynia obecnie nam nieznane, niespotykane jak pojemniki na szparagi, talerze na raki i kraby także serwisy do kawy. Przeważają wyroby porcelanowe z Chin i Japonii oraz Holandii, Francji i Niemiec. Są również wyroby twórców rodzimych czyli z Tomaszowa Lubelskiego i Ćmielowa. Naczynia były zdobione pejzażami polskimi i azjatyckimi, herbami rodowymi, a nawet monetami. Zdobienia wykonywały sprawne ręce artystów. W specjalnym meblu zwanym kredensem są wyeksponowane srebrne sztućce i posrebrzane, rzadko dziś używane nożyki do otwierania małż lub szczypce do wydobywania szpiku z kości.
Na szczególną uwagę zasługuje „ ptaszkowy” serwis Sanguszków to znaczy, na każdym eksponacie namalowany jest ptaszek, który nie jest powtarzany. Na dużym stole przykrytym haftowanym obrusem są wyeksponowane wyroby szklane, jak przeróżnych kształtów karafki, flasze, kielichy i kieliszki oraz pięknie rżnięte kryształy, są także „nitkowe” kieliszki i karafki wykonane specjalną technologią.
Po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem króla Polski Jana III Sobieskiego w 1683 r. eleganckim zwyczajem na dworach było picie kawy w pięknych porcelanowych filiżankach. Stół był udekorowany modelem srebrnej karocy, na której leżała flasza z miodem pitnym. Taki pojazd rzeźbiony precyzyjnie kwiatami, jubiler - artysta wykonywał około dwóch lat.
Możni prowadzili wesołe, towarzyskie życie, zapraszali siebie nawzajem na biesiady.
Po każdym toaście kieliszki były rzucane o podłogę. Taka była moda.
Podziwiając piękno przedstawionych na wystawie eksponatów, trzydziestoosobowa grupa dziękuje Dyrekcji Zamku za umożliwienie oglądania tak wspaniałych skarbów.
Oprowadzała i opisała przewodnik Weronika Ryba
Foto:Radosław Kleszczewski
Serwis ptaszkowy |
Model srebrnej karocy na stole |
Waza |
Pojemnik na poncz |