przejdź do treści

Wydarzenia: Przewodnik turystyczny po Szczecinie


SĄD OKRĘGOWY W SZCZECINIE UL.Kaszubska 42 - 18.03.2019 r.

Szczecin był twierdzą z trzema fortami: Leopolda, Wilhelma i fort Prusy nie do zdobycia.
 Będąc w okowach murów nie mógł się rozwijać, rozbudowywać. W 1873 r. Rada Miasta po wielu staraniach uzyskała od cesarza Prus Wilhelma I zgodę na likwidację twierdzy i wyburzenie fortów, a więc zbudowanie innego, nowego, nowoczesnego miasta. Powstawały dzielnice np. Nowe Miasto. Formowały się ulice, kamienice mieszkalne i instytucje, między innymi w 1894 r. został wzniesiony gmach Sądu Obwodowego przy ulicy Kaszubskiej nr 42, który funkcjonował do 1945 r. Wskutek przegranej II Wojny Światowej przez Niemcy, na mocy Konferencji Pokojowej w Poczdamie, Pomorze Zachodnie wraz ze Szczecinem przeszło we władanie Polski. Pierwsza siedziba Sądu znajdowała się w budynku, gdzie obecnie funkcjonuje Wydział Budownictwa, w krótkim czasie Sąd przeniesiono do budynku, gdzie obecnie mieści się Prokuratura, a do gmachu przy ulicy Kaszubskiej nr 42 został przeniesiony dopiero w 1953 r.. Ze względu na dużą ilość procesów niektóre wydziały zostały przeniesione w inne gmachy, np. przy ul. Piotra Skargi, ul. Małopolskiej, ul. Staromłyńskiej.
Sąd przy ulicy Kaszubskiej nr 42 zaprojektował radca budowlany Karl Friedrich Endell, a prace nadzorował ściśle wg planu T. Thomer. Gmach ten w stylu neorenesansowym jest jednym z piękniejszych w Szczecinie. Obiekt został wzniesiony na kamiennym fundamencie, natomiast ściany z czerwonej cegły z Francji dostarczanej w ramach kontrybucji po przegranej wojnie prusko - francuskiej w 1871 r. wyższe piętra mają cegły żółte pochodzące z Lubania Śląskiego. Główny portal, gzymsy, attykę wykonano z piaskowca żółtego, który wspaniale harmonizuje z pozostałą kolorystyką nadając blask obiektowi. Elewację wzbogacono o motywy łączące w sobie średniowieczne i renesansowe zdobienia architektoniczne. Schody do głównego wejścia zbudowane są z granitu. Po obu stronach portalu znajdują się wiszące żelazne lampy kute ręcznie z motywami roślinnymi. Lampy te stanowią dzieło sztuki. Wejście główne prowadzi do obszernego westybulu, a następnie do korytarza i trójramiennej klatki schodowej. Wewnętrzne schody wykonane są także z granitu, a przy nich sklepienie podtrzymują podwójne kolumny z czerwonego szwedzkiego marmuru. Schody okalają poręcze i balustrady z żelaza kute ręcznie. Architektura Szczecina nie ma drugich takich pięknych balustrad. Zdobią i służą szerokiej społeczności. Wnętrze gmachu udekorowane reliefami i malowidłami. Na pierwszym piętrze nad westybulem znajduje się sklepienie w stylu kasetonowym. Jedyne takie w Szczecinie.
Na początku XXI w. konserwator zabytków dał zezwolenie na odświeżenie gmachu oraz zadaszenie wewnętrznego dziedzińca, co dało dodatkowo 600 m kwadratowych powierzchni, gdzie mieści się obecnie BOI – Biuro Obsługi Interesantów. W pomieszczeniu tym jest jasno, ciepło i z wielką ilością roślin, co powoduje, że każdy interesant czuje się tu spokojnie.
Wewnątrz gmachu oprowadzał nas sam Pan Prezes Sądu Okręgowego. Nie skąpił nam wiadomości z zakresu historii powojennej, o elementach architektonicznych i remontu, kiedy przeprowadzał w czasie swojej kadencji. Wyszliśmy wszyscy bardzo zadowoleni wzbogaceni wiedzą o jeszcze jednym wspaniałym gmachu naszego pięknego Szczecina.

Opisała − Weronika Ryba
Zdjęcia – Wiesława Borkowska, Marek Michalak, Andrzej Richter



Sąd - główne wejście

- sklepienie kasetonowe

lampa na piętrze

radosna grupa z Panem Prezesem Sądu


powrót na poprzednią stronę