Wydarzenia: Przewodnik turystyczny po Szczecinie
Muzeum Techniki i Komunikacji
Muzeum Techniki i Komunikacji - eksponaty, czy wspomnienia naszej młodości
Jak zwykle pani Weronika Ryba przygotowała dla nas wspaniałą wycieczkę. Tym razem (07.02.2017) było to Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. Jedno z największych w Polsce muzeów o profilu technicznym.
Utworzone zostało 1 stycznia 2006 roku. Mieści się na Niebuszewie we wpisanej do rejestru zabytków zajezdni tramwajowej przy ul. Niemierzyńskiej. W 2010 roku w zajezdni przeprowadzono kompleksowe prace renowacyjne, finansowane z funduszy Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
W muzeum prezentowana jest między innymi historia szczecińskiej komunikacji miejskiej tramwajowej i autobusowej. W muzeum stoją trzy autobusy i siedem tramwajów. Jeden z tramwajów jeździł z numerem 133 – od 1926 do 1971r. Później aż do roku 2016 pracował na ulicach Szczecina jako pług odśnieżający.
Odrębnym tematem jest szczeciński przemysł motoryzacyjny. Prezentowane są motorowery i motocykle przedwojennej firmy Alba, samochody marki Stoewer, jak i powojenne Junaki ze Szczecińskiej Fabryki Motocykli. Są też polskie skutery Osa, motorowery: Komar, Żak i Ryś, motocykle: WSK, SHL i Sokoły. Są też samochody: Syreny, Fiaty 125p, Fiaty 126p, Warszawa, Żuk, Nysa i Star 25. W muzeum zgromadzono także prototypy polskich pojazdów: Beskidu, Smyka, LPT i Iskry.
Znajduje się tutaj symulator tramwaju Konstal 105Na. Do kabiny wyciętej z prawdziwego wagonu dołożono wizualizację trójwymiarową wyświetlaną na przedniej szybie kabiny. Obejmuje ona kawałek rzeczywistego Szczecina. Na wystawie znajduje się wóz strażacki i traktor.
W pięknie wyremontowanej hali zajezdni eksponaty zaprezentowane zostały w podziale na wystawy tematyczne:
- Szczecińska motoryzacja w latach 1919 – 1944
- Szczecińska motoryzacja w latach 1954 – 1967
- Motocykle II Rzeczypospolitej
- Polskie prototypy
- Historia polskiej motoryzacji.
Szczecin jak i inne polskie miasta ma swoje sztandarowe produkty. Są to: szczeciński paprykarz, paszteciki i Junak.
Wielu z nas chodząc po muzeum oglądało ekspozycję z łezką w oku. Odżywały w nas wspomnienia z czasów naszej młodości. Marzyliśmy kiedyś o własnym samochodzie, chociażby o Syrenie – pierwszej seryjnej produkcji. Ówczesne autobusy i tramwaje przypominały nam uciążliwe dojazdy do pracy, czy wypady poza miasto.
Wystawę wzbogacono o manekiny ubrane w stroje z epoki PRL, co jeszcze bardziej ożywiło nasze wspomnienia.
Dziękujemy pani Weronice za lekcję historii naszego miasta i powrót do trudnej, ale pięknej młodości.
tekst: Julita Szutowicz, foto: Wiesława Borkowska, Marek Michalak, Julita Szutowicz
Literatura:
https//pl.wikipedia org/Wiki/Muzeum Techniki_i_Komunikacji_w_Szczecinie