przejdź do treści

Wydarzenia: Przewodnik turystyczny po Szczecinie


Zwiedzanie OPERY na Zamku

12 grudnia 2015 r. zorganizowałam zwiedzanie Opery na Zamku po przebudowie. Oprowadzał nas z wyczerpującą informacją specjalista ds mediów Tomasz Ostach. Pokazał nam Widownię Główną /na 550 miejsc/, Salę Kameralną /na 100 miejsc/, scenę ruchomą i urządzenie mechaniczne zmieniające dekorację, podnoszenie i opadanie kurtyny, salę prób baletu, salę prób orkiestry, salę prób chóru, toalety oraz inne pomieszczenia, bez których nie mogłoby się odbyć przedstawienie.
Dziś Opera na Zamku w Szczecinie zachwyca nie tylko eleganckimi przestrzeniami, lecz przede wszystkim zastosowanymi najnowszymi technologiami w akustyce i oprawie świetlnej.
Tutaj spotkała się tradycja z nowoczesnością. Jest to obecnie jedna z najnowocześniejszych scen teatrów muzycznych nie tylko w Polsce, a także w Europie. Jedynie w Szczecinie opera mieści się na Zamku. Niezwykła rzadkość. Wszystkie poziomy i pomieszczenia są dostosowane dla widzów niepełnosprawnych. A w Sali Kameralnej mogą korzystać osoby niedosłyszące dzięki specjalnym aparatom. Wszyscy artyści łącznie z personelem technicznym mogą kontaktować się ze sobą w każdej chwili dzięki nowoczesnym urządzeniom.
Sala prób baletu wyposażona jest w podłogę, która "rozprasza" upadek tancerza łagodząc zderzenie.
W Skrzydle Południowym wyeksponowano salę z XV wieku z polichromią renesansową zniszczoną w czasie wojny. Pod kierunkiem konserwatora odtworzono malaturę.
Pod tarasem południowo-wschodnim na głębokości 5 metrów odkryto zabytkowy mur, będący dawnym fundamentem Zamku Książąt Pomorskich. Obecnie tam umieszczono toalety, a umywalki z marmuru sprowadzono z Indii.
Na jedno przedstawienie pracuje poza artystami 100, a nawet więcej ludzi.
Projekt pn. "Przebudowa Opery na Zamku w Szczecinie" był współfinansowany przez Unię Europejską. Województwo Zachodniopomorskie dopłaciło 43 mil złotych. Oficjalne otwarcie po przebudowie nastąpiło w listopadzie 2015 roku operą "Bal Maskowy" Verdiego.
Grupa, którą przyprowadziłam /191osób/ z wielkim zainteresowaniem słuchała objaśnień i podziwiała nowy, wspaniały obiekt.
Opisała przebieg zwiedzania w oparciu o tekst Tomasza Ostacha "Nasza Metamorfoza" -
                                                                                                                                          

                                                                                                  przewodnik Weronika RybaSUTW w Operze na Zamku zdj.Tomasz Ostach


powrót na poprzednią stronę