Wydarzenia: Przewodnik turystyczny po Szczecinie
JEZIORO SZMARAGDOWE - klejnot Pomorza Zachodniego
JEZIORO SZMARAGDOWE - klejnot Pomorza Zachodniego 2017 r.
Jezioro Szmaragdowe jest położone na Osiedlu Szczecin – Zdroje na obszarze Parku Krajobrazowego „ Puszcza Bukowa” w dzielnicy Szczecin -Prawobrzeże.
Akwen ten znajduje swoją nazwę w pozornym zabarwieniu wody. W tym miejscu od 1882 r. znajdowała się kopalnia wapnia i kredy, która swoim urobkiem zasilała fabrykę Cementu „Stern” własności rodziny Toepfferów. W 1925r. w czasie
pracy wydobywczej nastąpił nagły wytrysk wody, która zalała całe wyrobisko, tworząc sztuczne jezioro. Górnicy uratowani, a cały sprzęt pozostał na dnie. Woda po zetknięciu z solami węglanu wapnia i kalcytem, daje pozornie zabarwienie jeziora koloru szmaragd. Również drzewa rosnące wokół brzegu, zwłaszcza w pogodne dni, odbijając się na tafli wywołują wrażenie szmaragdu. Stąd pochodzi nazwa JEZIORO SZMARAGDOWE. Krąży też wiele legend na temat nazwy i pochodzenia. Dane akwenu: pow. – ok. 6 ha (zmniejsza się), głębokość -18 m (maleje). Wokół jeziora rosną przede wszystkim buki mające około dwustu lat, klony w różnych odmianach, lipy; rośnie Dąb Książęcy pamiętający cesarza Wilhelma I i różnorodne krzewy bajecznie ubarwione. W jeziorze pływają ryby (sztuczne zarybienie), słychać cudowne ptasie koncerty, a nawet przemyka drobna zwierzyna.
W 1930 r. zbudowano schron w celach militarnych, drugi co do wielkości po schronie pod dworcem PKP Szczecin Główny. Obecnie zimują tam nietoperze, a latem jest udostępniony dla turystów, stanowi on wielką atrakcję dla wycieczkowiczów.
W otoczeniu jeziora znajduje się Centrum Informacji Turystycznej, gdzie przeprowadza się szkolenia i warsztaty dydaktyczne. Naszej grupie doktor, znawczyni nietoperzy wyświetliła filmik o tych latających ssakach, szeroko komentując. W końcu zrozumieliśmy wszyscy, że one nie wplątują się we włosy, że są to pożyteczne zwierzątka. Przeszliśmy ścieżką dookoła jeziora zachwycając się widokami, zwiedziliśmy schron, na polanie OKO SZCZECINA podziwialiśmy przy dobrej widoczności piękną panoramę miasta. Na zakończenie naszego pobytu pracownicy Centrum przygotowali ognisko. Piekliśmy kiełbaski, smakowały nam wybornie. Po siedmiogodzinnym pobycie nad Jeziorem Szmaragdowym, dziękując bardzo pracownikom, oddaliliśmy się od tak urokliwego zakątka Szczecina. Wrócimy tu jeszcze nie raz.
Szczególne podziękowanie składamy naszej koleżance Elżbiecie Kędzierskiej - Kawie za pomoc w organizowaniu tak wspaniałej, niezapomnianej wycieczki.
Tekst – Weronika Ryba Foto – Kleszczewski Radosław, Lutowska Henryka, Michalak Marek
Wiadukt nad jeziorem |
Jezioro Szmaragdowe |
Grupa nad jeziorem |
Grupa na schodach nad jeziorem |