przejdź do treści

Wydarzenia: Przewodnik turystyczny po Szczecinie


URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJ. ZACHODNIOPOMORSKIEGO W SZCZECINIE


Budynek Urzędu Marszałkowskiego jest symbolem nowoczesności i maksymalnej funkcjonalności. Powstał z połączenia: siedziby Wojewódzkiej Przychodni, już nieczynnej, leżącej przy ulicy Piłsudskiego nr 40 i budynku zbudowanego na działce, na której przed laty znajdowała się Administracja Transportu Sanitarnego przy ulicy Mazowieckiej nr14. Położony jest w centrum Szczecina i ma doskonałe powiązanie komunikacyjne z resztą miasta. Wprowadzono w nim liczne nowoczesne technologie przyjazne środowisku.
Nowy Urząd Marszałkowski ma ciepło z ziemi i z dachu poprzez fotowoltaikę, wielkie zbiorniki na deszczówkę, rolety reagujące na słońce i wiatr. Ma także zbudowane na szczytowym tarasie budki lęgowe dla małych ptaków, dla owadów, a nawet dla nietoperzy. Jest tam także łąka składająca się z kwiatów polnych z naszego regionu. Wszystkie wymienione atuty dają budowli miano maksymalnie energooszczędnej i przyjaznej środowisku.
W maszynowni ciepła zainstalowano dwie pompy o łącznej mocy 225 kW i chłodzącej 180 kW. Nowa siedziba pozwala na pozyskiwanie ciepła ze słońca, bo zastosowano energooszczędne i wydajne oprawy LED. Oświetlenie jest sterowane czujnikami.
Projektant budynku zapewnił też maksymalne oszczędzanie wody. Woda z mycia rąk jest stosowana do spłukiwania toalet i pisuarów, korzysta się także z wody deszczowej gromadzonej w zbiornikach do nawadniania zieleni i do utrzymania właściwej wilgotności powietrza. Tymi wszystkimi urządzeniami „opiekują się” elektroniczne czujniki.
Urząd Marszałkowski jest wyposażony w meble krajowego producenta, z drzew naszych lasów, co skróciło drogę dostarczenia, a za tym mniej zużyto energii.
W dawnym kinie Delfin (w byłej wojewódzkiej przychodni) obecnie funkcjonuje sala konferencyjna, gdzie spotykają się przedstawiciele różnych urzędów i instytucji, by omawiać ważne sprawy dotyczące naszego województwa.
Budowę skonsolidowanej siedziby Urzędu Marszałkowskiego zrealizowała firma Mostostal Warszawa S.A. otrzymując jeszcze kilka miesięcy przed zakończeniem budowy nagrodę w kategorii Handover za skuteczne wykorzystanie narzędzi cyfrowych usprawniających procesy projektowania, budowy, jak i przekazania budynku inwestorowi.
Powierzchnia skonsolidowanej siedziby wynosi 22,7 tys. m kw, ma kilkaset pomieszczeń, dwupoziomowy parking podziemny, pięć wind oraz podjazdy dla niepełnosprawnych. Inwestycja kosztowała ponad 200 milionów złotych, w tym ponad 70 procent stanowiły Fundusze Europejskie. Otwarcie nastąpiło 17. 04.2023 r.

Grupa seniorów, dla której zorganizowałam zwiedzanie urzędu z przewodnikiem, była zachwycona obiektem, jego funkcjonalnością, nowoczesnością oraz widokiem na Szczecin z tarasu umieszczonego na szczycie budynku. Najbardziej jednak podobało się wszystkim atrium ze ścianą zieleni i symbolem rzeki Drawy płynącej przez całe województwo zachodniopomorskie. Rzeka ma źródło i ujście w naszym województwie, liczy 186 km. Stanowi Szlak Kajakowy im. Jana Pawła II, który Karol Wojtyła kilkakrotnie przepływał . Jest to piękny, niepowtarzalny, pełen uroku szlak wodny..
Prywatnie myślę, że Stanisław Wziątek (pochodzi z Połczyna Zdroju ) - członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, który miał pieczę nad całością inwestycji i zadbał, by była niezwykła, kierował się patriotyzmem lokalnym. Cieszę się z tego jako przewodnik turystyczny po Szczecinie.

Oprowadzał pracownik Urzędu Marszałkowskiego - Andrzej Wagner
Zorganizowała i opisała - przewodnik Weronika Ryba
Fotografowali – Stanisław Bartosik, Grzegorz Kierod 

                          Przewodnik informuje                                         Na dziedzińcu                                   Na tarasie - w tle Pazim

                                                                                   ATRIUM                                                                                    Symbol rzeki Drawy

 


 

                                                                                                          



powrót na poprzednią stronę