Wydarzenia: Przewodnik turystyczny po Szczecinie
TEATR POLSKI W SZCZECINIE W 2024 ROKU
Teatr Polski w Szczecinie składa się z dwóch budynków. Pierwszy jako stary teatr wybudowany w stylu modernistycznym z czerwonej cegły w 1920 roku przeznaczony dla Loży Masońskiej pod Trzema Cyrklami.
Do 1945 r. mieściła się tam siedziba żeńskiego oddziału narodowo socjalistycznej organizacji partyjnej. Po wojnie przegranej przez Niemcy, w gmachu tym ulokowano kino Bałtyk. Odbywały się w nim także koncerty, a nawet mecze bokserskie. Działalność taka trwała do 1946 roku, kiedy ze Lwowa przybył Stanisław Czapski znany sprzed wojny jako aktor i reżyser. To on zaadoptował gmach wyłącznie na salę teatralną, uwzględniając lepszą akustykę, garderobę i bezpieczeństwo widzom i aktorom. Był teatrem prywatnym, ale mimo pozyskania znanych aktorów jak: Stanisławę Engelównę, Lidię Wysocką i inne osobistości scen warszawskich dochodzi do likwidacji.
Powstaje 1 stycznia 1977 r. państwowa artystyczna instytucja TEATR POLSKI. Pierwszym dyrektorem naczelnym i artystycznym został Janusz Bukowski, który prowadził tę funkcję do 1981 r. Po raz pierwszy wystawił poemat Adama Mickiewicza „ Pan Tadeusz” wg reżyserii Jerzego Adamskiego z muzyką Andrzeja Kurylewicza (komponował w filmie Polskie Drogi). Wystawiona sztuka stała się wielkim sukcesem artystycznym. Grana dwieście razy w Szczecinie, grana w Poznaniu , grana na Zamku Książąt Pomorskich , a nawet w świetlicy Korabiu. Prezentowano tę sztukę w Stanach Zjednoczonych i dalekiej Kanadzie.
W tym czasie TEATR POLSKI otrzymał wysokie wyróżnienie Bursztynowego Pierścienia i Srebrnej Ostrogi.
Po dyrektorze Teatru Polskiego Januszu Bukowskim stanowisko to piastowali:
Andrzej Rozhin
Andrzej May (znany z serialu „Rodzina Połanieckich”
Zbigniew Wilkoński
Adam Opatowicz (1994 roku i nadal pełni tę funkcję
W 2011 r. marszałek Województwa Zachodniopomorskiego podjął decyzję o rozbudowie gmachu Teatru Polskiego od ulicy Jana z Kolna, czyli od skarpy Odrzańskiej. Budowę drugiej bryły podjął się BUDIMEKS –polskie przedsiębiorstwo budowlane z siedzibą w Warszawie, a inwestorem strategicznym była firma hiszpańska FERROVIAL. Inżynierowie podjęli się wielkiego wyzwania technicznego i elektronicznego. Przy pomocy potężnej ściany betonowej „wtopili „ nową bryłę czteropiętrową do starego stuletniego budynku przy ulicy Swarożyca nr 3.
Obecnie Teatr Polski liczy siedemnaście metrów wysokości, rozległe podziemie i taras z widokiem na Odrę. W rozbudowanym teatrze znajduje się pięć eleganckich scen teatralnych. Największa i najpiękniejsza jest Szekspirowska – 549 miejsc. Wystrój ma wspaniały, niespotykany , balkony, galerie, finezyjny okrągły sufit, który ma być ruchomy w najbliższym czasie.
Pozostałe sale : Włoska, im. Jana Banuchy, Kameralna i Kabaretowa mają mniejsze powierzchnie. Hole przestrzenne z planszami na ścianach aktorów dawnych i obecnych. Palmy w dużych donicach dają szczególny nastrój i ukojenie. Są szerokie schody i windy szybkościowe, bary, kawiarnie oraz restauracje , gdzie serwuje się dania nie tylko polskie. Obszerne szatnie i toalety. Wystrój zachwycający.
TEATR POLSKI wzbogacił życie kulturalne Szczecina, liczy się w Polsce, o jego renomie podaje prasa w całej Europie.
Grupa zwiedzająca była zachwycona pięknem i zdumiona rozwiązaniem technicznym i elektronicznym powstałego gmachu w naszym mieście.
Oprowadzała i omawiała specjalistka promocji Teatru Monika Gapińska
Zdjęcia wykonali: Andrzejczak Elżbieta
Borkowska Wiesława
Ryba Weronika
Sidorowicz Stanisława
Zorganizowała i opisała Weronika Ryba
Zwiedzający przed Teatrem Polskim Monika Gapińska objaśnia
Palmy w holu Schody czterech pięter Sala Szekspirowska
Oglądanie fotosów Zwiedzanie Zwiedzanie
Eksponaty Na widowni