przejdź do treści

Wydarzenia: Przewodnik turystyczny po Szczecinie


ZWIEDZANIE AKADEMII MORSKIEJ – PLANETARIUM grudzień 2017 r.

 ZWIEDZANIE  AKADEMII MORSKIEJ – PLANETARIUM  grudzień 2017 r.

Państwowa Szkoła Morska została założona 01. 01 1947 r. z inicjatywy kapitana  Żeglugi Wielkiej Konstantego Maciejewicza, który został jej pierwszym dyrektorem.
Szkoła mieściła się przy al Piastów nr 17 ( na frontowej ścianie znajduje się tablica pamiątkowa ).
W 1953 r. Państwową Szkołę Morską przeniesiono do gmachu przy Wałach Chrobrego, gdzie nastąpiło połączenie z Państwową Szkołą Rybołówstwa Morskiego.
W 1974 r. obie Szkoły przemianowano  na Wyższą Szkołę Morską wprowadzając pięcioletnie studia magisterskie z wydziałami: nawigacja, mechaniczny i transportu morskiego.
W 2004 r. na mocy ustawy  przemianowano WSM na Akademię Morską  w Szczecinie. Absolwenci otrzymywali tytuł magistra inżyniera.
Na przestrzeni siedemdziesięciu lat tj. 1945 – 2017 uczelnię opuściło 12.535 absolwentów doskonale  przygotowanych, znających język angielski biegle w piśmie i w mowie, mających wiedzę techniczną i elektroniczną. Akademia Morska jest liczącą  się uczelnią  nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Absolwenci sławią imię Szczecina i Polski na wszystkich kontynentach.
Po omówieniu w skrócie historii powstania Akademii Morskiej  w Szczecinie oraz omówieniu niezwykle pięknej architektury gmachu, weszliśmy do wnętrza. Oczarowały nas półokrągłe schody, żelazne balustrady z ręcznie kutymi liśćmi akantu. Takich schodów w całym Szczecinie nie ma. W swojej architekturze są niepowtarzalne. Sala Senatu zachwyciła nas także. Drzwi dębowe, rzeźbione, żyrandole niezwykłego kształtu. Na głównej ścianie widnieje sentencja po łacinie, co w tłumaczeniu  po polsku brzmi „ten się boi żeglować, kto nie umie”.
Pani doktor inżynier nawigacji Marzena Małyszko zaprosiła nas do Planetarium, czyli pomieszczenia, gdzie przy pomocy urządzeń projekcyjnych pozwoliła nam znaleźć się w „kosmosie”, czyli w tajemniczym, nieznanym nam świecie. Świat gwiazdozbiorów, gwiazd, mgławic, galaktyk w przybliżeniu. Widzieliśmy  niebo nad Polską, a także nad Szczecinem. Nas szczególnie interesowała konstelacja Oriona i jego pas z gwiazdami: ALNITAK, ALNILAM i MINTAKA, które odpowiadają placom: Grunwaldzkiemu, Odrodzenia i Szarych Szeregów. W 1873 r. zapadła decyzja o likwidacji twierdzy Szczecin i rozbiórce fortów, a więc zbudowanie nowego, nowoczesnego miasta z drzewami egzotycznymi i szerokimi ulicami. Twórcy nowego Szczecina wzorowali się na położeniu gwiazd w Konstelacji
Oriona. Teorię tę opracowali szczecińscy astrologowie Małgorzata i Edward Gardasiewiczowie. Zgodność tę potwierdza profesor astrofizyk Jerzy Stelmach z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Astrologowie Małgorzata i Edward Gardasiewiczowie w porozumieniu z Radą Miasta i działaczami PTTK ustalili, że należy w chodnikach ww. placów umieścić płyty mosiężne z wizerunkami gwiazd. Wmurowanie nastąpiło 17 maja 2009 r. W ten
sposób powstał nowy magiczny fascynujący szlak turystyczny. Chodząc tymi placami i  przyległymi  ulicami  w otoczeniu drzew chodzimy jakby po niebie.
My, szczecinianie, jesteśmy zaszczyceni, że żyjemy w takim interesującym mieście.
Po zakończeniu projekcji „zeszliśmy na ziemię” dziękując pięknie pani doktor inżynier, że umożliwiła nam przeżycie wspaniałych chwil w przestrzeni kosmicznej.
W dowód wdzięczności, za oderwanie nas od codzienności, wręczyliśmy drobny upominek – bożonarodzeniowy wiklinowy wieniec.
Z podziwem wielkim opuściliśmy wspaniały gmach Akademii Morskiej.
Tekst  - Weronika Ryba
Foto -   Marek Michalak


Projektor w Planetarium

Wręczenie upominku

Sala Senatu

Grupa przed gmachem Akademii Morskiej


powrót na poprzednią stronę