przejdź do treści

Wydarzenia: Przewodnik turystyczny po Szczecinie


Zwiedzanie Akademii Morskiej - Planetarium

 

ZWIEDZANIE  AKADEMII MORSKIEJ - PLANETARIUM

        W południowej części Wałów Chrobrego znajdują się dwa potężne gmachy, w tórych swoją siedzibę ma Akademia Morska w Szczecinie.  Pierwszy z brzegu został zbudowany w latach 1902 – 1905 wg projektu Emila Drewsa, a drugi 1912 – 1921 r. wg projektu Osterwolda. Oba budynki powstały w stylu północnoniemieckiego renesansu, nawiązując do gmachu dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego, aby zachować harmonijny układ Wałów Chrobrego, które stanowią bez wątpienia jedno z magicznych miejsc w Szczecinie.     
     
 Państwowa Szkoła Morska została założona 1 stycznia 1947 r. z inicjatywy kapitana Żeglugi Wielkiej Konstantego Maciejewicza, był też pierwszym dyrektorem. Siedzibę szkoła miała przy alei Piastów nr 17. W 1953 r. przeniesiono SM  na Wały Chrobrego. Tutaj Państwową Szkołę Morską połączono z Państwową Szkołą  Rybołówstwa Morskiego.  W 1974 r. obie szkoły przemianowano na Wyższą Szkołę Morską,  wprowadzając 5-letnie studia  magisterskie  z wydziałami: nawigacyjny, mechaniczny i transportu morskiego. W latach siedemdziesiątych z balkonu I piętra codziennie o godz. 12:00 trębacz grał melodię „Hej, żeglujże, żeglarzu całą  nockę po morzu...” W   2004 r.  ustawa zmieniła  nazwę uczelni  na Akademię Morską  w Szczecinie. Głównym celem Akademii jest kształcenie oficerów nawigatorów, mechaników i transportu. Wg dostępnych dla mnie danych w latach 1947 – 2007  z uczelni wyszło 7632 absolwentów, zasilając kadry polskie, europejskie oraz światowe, sławiąc imię pięknego Szczecina, miasta skąpanego w zieleni wokół licznych akwenów.
     
 Po omówieniu architektury gmachów Akademii, weszliśmy do wnętrza. Oczarowały nas schody swoją niepowtarzalną  architekturą  w Szczecinie: balustrada kuta ręcznie w żelazie, misternie wyklepane liście akantu, stopnie pół zaokrąglone. Sala Senatu jest także unikatowym  wnętrzem,  ściany wyłożone boazerią rzeźbioną, na głównej ścianie wypisana sentencja -„ten się boi żeglować, kto nie umie”.
     
 Pani mgr inż. nawigacji Marzena Małyszko zaprosiła grupę  trzydziestoosobową do pomieszczenia zwanego  PLANETARIUM.  Dzięki  urządzeniu projekcyjnemu zabrała nas w przestrzeń kosmiczną, a więc w jej niezwykły, tajemniczy świat. Świat gwiazd, galaktyk, mgławic, gwiazdozbiorów w oddaleniu i przybliżeniu. Widzieliśmy nawet niebo nad Polską, można było zobaczyć każdy inny zakątek  na powierzchni ziemi. Nas szczególnie interesowała  Konstelacja Oriona, a przede wszystkim jego pas z gwiazdami: ALNITAK, ALNILAM  i MINTAKA, które odpowiadają placom Grunwaldzkiemu, Odrodzenia i Szarych Szeregów. W 1873 r. zapadła decyzja o likwidacji twierdzy w Szczecinie i rozbiórce fortów, a więc zbudowanie innego, nowoczesnego miasta. Twórcy nowego Szczecina wzorowali się na położeniu gwiazd w Konstelacji Oriona. Teorię tę opracowali szczecińscy astrologowie Małgorzata i Edward Gardasiewiczowie . Zgodność tę potwierdza prof.  astrofizyk Jerzy Stelmach z Uniwersytetu Szczecińskiego.
      
Astrologowie Małgorzata i Edward Gardasiewiczowie w porozumieniu z Radą Miasta i działaczami PTTK ustalili, że należy w chodnikach ww. placów umieścić płyty mosiężne z wizerunkami gwiazd. Wmurowanie nastąpiło  17 maja 2009 r. W ten sposób powstał nowy, magiczny, fascynujący szlak turystyczny. Chodząc tymi  placami i przyległymi ulicami, chodzimy jakby po niebie.
       
Takiego drugiego miasta nie ma w całej Polsce, a nawet na świecie. Po zakończeniu projekcji„zeszliśmy na ziemię” dziękując pięknie pani nawigator, że pozwoliła nam przeżyć godzinny pobyt w przestrzeni kosmicznej. Były gromkie brawa i wręczenie drobnego upominku – pisanki wielkanocnej.
        
Wszyscy uczestnicy byli bardzo  zachwyceni  godzinnym pobytem w „kosmosie”.

Tekst: Weronika Ryba,   Foto : Wiesława Borkowska ,Mirosław Dudziński

Zdjęcia od lewej: - Planetarium Akademii Morskiej. - Gmach Akademii Morskiej. - Grupa na tle Trasy Zamkowej. - Oceaniczne Szlaki Żeglugowe.powrót na poprzednią stronę