Wydarzenia: Przewodnik turystyczny po Szczecinie
Muzeum Narodowe w Szczecinie Wały Chrobrego 3 wystawa
SZCZECIŃSKA KOLEKCJA DOHRNÓW
Tradycja szczecińskiej kolekcji kopii antycznych posągów sięga XIX w. Inicjatorem był HEINRICH DOHRN (1838 – 1013) – przedsiębiorca, miłośnik i znawca sztuki, przyrodnik i kolekcjoner. On nakłaniał szczecinian do gromadzenia dzieł sztuki z przeznaczeniem do wyeksponowania w Muzeum Miejskim otwartego w 1913 r.
Stworzył największą kolekcję kopii antycznych posągów i waz w ilości stu rzeźb i sześćdziesięciu waz. Wykonane były głównie w Rzymie i Neapolu, a pochodziły z V i IV w. Heinrich Dohrn chciał w ten sposób uwidocznić antyczne korzenie kultury europejskiej, czyli okres największej świetności kultury greckiej i helleńskiej (okres w dziejach regionu basenu Morza Śródziemnego i bliskiego wschodu).
Opisy poszczególnych kopii uwzględniają historię kolekcji, informację gdzie, kiedy i przez kogo zostały wykonane.
Najsłynniejsze dzieło Polikleta z Argos Doryforos z V w. przedstawia piękno ciała i zasady kompozycji idealnego wizerunku człowieka, wykonane z brązu. Głowa stanowi jedną ósmą całej postaci.
Afrodyta Knidyjska przedstawia rekonstrukcję Proksytelesa z Aten z V w. wykonana z białego marmuru.
Eurypides jest kopią rzeźby Lizypa z Sykionu w brązie z IV wieku.
Atena Leminia Fidiasza z V wieku jest rekonstrukcją Myrona.
Po 1945 r. ocalałe z pożogi wojennej kopie posągów przekazano do Muzeum Narodowego w Warszawie, skąd wróciły w 1994 r. dzięki staraniom wieloletnim ówczesnego dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie profesora Władysława Filipowiaka oraz aktywistom PTTK.
Na apel Heindricha Dohrna, Helmut Topffer „król cementu” w Zdrojach zamówił i zapłacił za kopię Bartolomeo Kolleoniego na koniu, którą usytuowano w Muzeum pod kopułą. Obecnie w tym miejscu znajduje się sala widokowa Teatru Współczesnego, a Kolleoniego na koniu przekazano dla Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Po latach odzyskaliśmy dzieło, za które trzeba było zapłacić ze składek społecznych. Helmut Topffer zamówił i zapłacił za kopię Mojżesza z białego marmuru do Muzeum. Ze względu na wielkość tego posągu został umieszczony w pałacu właściciela w Puszczy Bukowej. Stamtąd przekazany został do Warszawy, ale już jest odzyskany i stoi w Muzeum przy ulicy Staromłyńskiej.
Pani doktor starszy kustosz Krystyna Milewska oprowadzając grupę dwudziestoosobową dała wykład akademicki o kulturze starożytnej Grecji i kulturze helleńskiej na przestrzeni V i IV w. p. n. e.
Uczestnicy zwiedzania z niekłamanym zachwytem podziękowali wielkimi brawami.
Zorganizowała zwiedzanie Weronika Ryba
Zdjęcia wykonali: Wiesława Borkowska, Janusz Wesołek
Uczestnicy w holu Muzeum |
Atena - doskonałość pięknego ciała |
Weronika składa podziękowanie |
Uczestnicy z dr Krystyną Milewską - starszym kustoszem |