przejdź do treści

Wydarzenia: Przewodnik turystyczny po Szczecinie


ZWIEDZANIE DAWNEJ NIEMIECKIEJ FABRYKI BENZYNY SYNTETYCZNEJ W POLICACH 2022 r


 Fabryka Benzyny Syntetycznej w Policach – jedna z dwunastu fabryk produkująca paliwo ciekłe z węgla – (benzyna syntetyczna) powstała w 1937 r.
Wytwarzanie paliwa odbywało się według technologii opracowanej przez Friedricha Bergiusa w latach dwudziestych XX w. Za ten wynalazek otrzymał nagrodę Nobla . Paliwo było produkowane na potrzeby armii niemieckiej, która prowadziła działania wojenne na kilku frontach; swoich zasobów Niemcy nie posiadali, nie mieli dostępu do złóż ropy naftowej.
W 1943 r. zakład produkował 15 procent niemieckich paliw syntetycznych. Benzyna najlepszej jakości trafiała na lotniska Luftwaffe, olej napędowy dla U-Bootów i dla okrętów, olej gorszej jakości dla czołgów i innych pojazdów Wehrmachtu. Pracowało tu 30 tysięcy niewolników podbitych państw, z największą ilością Polaków. Zmarło 13 tysięcy z wyczerpania, chorób, głodu i zamordowanych. Z siedmiu ton węgla uzyskiwano dwie tony benzyny. Fabryka pracowała do końca wojny. Dane wywiadowcze przeprowadzone przez polski wywiad Armii Krajowej umożliwiły dokonywanie coraz precyzyjniejszych nalotów i doprowadziły na początku 1945 r. do ostatecznego jej zniszczenia. Po przegranej II wojnie światowej , Pokojowa Konferencja Poczdamska w 1945 r. przyznała Szczecin z Policami Polsce, ale na podstawie ustnej umowy Polski i ZSSR na rok Police przyznano ZSRR. W tym czasie Armia Czerwona rozebrała fabrykę, wywieziono maszyny, urządzenia techniczne, istniejącą na stanie benzynę, dokumentację i meble, czyli rozkradziono i zdewastowano , a resztę dokonał upływ czasu.
Obecnie była Niemiecka Fabryka Benzyny Syntetycznej w Policach stanowi stałą ruinę. W podziemiach zadomowiło się 600 nietoperzy: mopek zachodni, nocek duży, nocek rudy, nocek Natterera i gacek brunatny. Nietoperze są pod ochroną, więc nikt im nie przeszkadza, żyją w spokoju i rozmnażają się.
Pozostałości po dawnej fabryce przystosowano do zwiedzania w ramach Muzeum Historycznego „SKARB”. Jest wytyczona ścieżka turystyczno – dydaktyczna, którą opiekuje się Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Polickiej „SKARB”.

Postać biblijna KAINA przez tysiące lat była zawsze żywa, a zwłaszcza obecnie. Rozeszliśmy się do swoich domów smutni, pełni refleksji i zadumy.

Oprowadzał - Michał Rembas
Opisała - Weronika Ryba
Zdjęcia – Marek Michalak, Janusz Wesołek



drogowskaz

powalony komin fabryczny

ruiny

schron jednoosobowy


powrót na poprzednią stronę