przejdź do treści

Wydarzenia: Przewodnik turystyczny po Szczecinie


Komeda Wojewódzka Policji w Szczecinie

Komeda Wojewódzka Policji w Szczecinie

        

         Do gmachu tego otworzył nam drzwi , czyli grupie pięćdziesięcioosobowej starszy aspirant sztabowy, jednocześnie dr nauk historycznych, laureat specjalnej nagrody  ministra Kultury i Dziedzictwa za odzyskiwanie  utraconych dzieł -  MAREK ŁUCZAK.

         Doktor przedstawił krótką historię obiektu, omówił styl budowy oraz do jakiej funkcji był przeznaczony. Oprowadził po salach, korytarzach, byliśmy w auli, także na dziedzińcu.

         Neogotycki gmach z polichromowanym holem zbudowany w latach 1902 – 5

wg projektu H. Rosenera dla Królewskiej Pruskiej Policji. Przed II Wojną Światową mieściło się tutaj Gestapo. A już w polskim Szczecinie Milicja Obywatelska, jednocześnie Urząd Bezpieczeństwa. Od 1990 r. Komenda Wojewódzka Policji.

Podczas rewolty robotniczej 17 grudnia 1970 r. kierowanej przez tłum szczecinian zginęło 12 uczestników, 4 zmarło z odniesionych ran, kilkuset uczestników odniosło rany, wielu z nich zostało inwalidami. Strzelała Milicja Obywatelska.

         Na frontowej ścianie przy wejściu głównym w 2014 r. odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary stalinowskiego terroru. Przypomina ona, że w tym budynku po II Wojnie Światowej mieścił się Urząd Bezpieczeństwa z celami, do których osadzano żołnierzy AK i innych ugrupowań niepodległościowych, czyli polskich patriotów. Tam Bezpieka prowadziła bestialskie, nieludzkie przesłuchania.

         Na ścianie Aresztu Śledczego przy ulicy Potulickiej mieści się także tablica przypominająca, że w tym miejscu wykonywano wyroki śmierci patriotów polskich – żołnierzom AK i innych organizacji niepodległościowych.

         U starszych szczecinian obiekty te budzą grozę.


Tekst – Weronika Ryba

Foto – Antoni Adamczak 

            Mirosław Dudziński

            dr inż. Marek Gutteter – Grudziński

            Janusz Wesołek



powrót na poprzednią stronę