przejdź do treści

Wydarzenia: Przewodnik turystyczny po Szczecinie


Wspólne oglądanie filmu „Babska sprawa„” 2024 r.



  Wspólne oglądanie filmu „Babska sprawa„” 2024 r.

 Film pt. „Babska Sprawa” był wyświetlany w Książnicy Pomorskiej w sali Zbigniewa Herberta (wejście przy ulicy Podgórnej numer 15/16).
    Przedstawia on dwie szczecińskie rzeźbiarki - Leonię Chmielnik i Annę Paszkiewicz, które wygrały konkurs na projekt i wykonanie pomnika Bogusława X i Anny Jagiellonki.
Książę Bogusław X, zwany Wielkim, z dynastii Gryfitów był władcą Księstwa Pomorskiego, przed wiekami zdobytego przez Polskę. Królewna Anna Jagiellonka była córką króla Polski Kazimierza Jagiellończyka i wnuczką Władysława Jagiełły. Poprzez ten pomnik ówczesny rząd Polski chciał społeczeństwu uświadomić, że tak zwane Ziemie Odzyskane wróciły do Macierzy.
Leonia Chmielnik i Anna Paszkiewicz były jedynymi rzeźbiarkami kobietami w powojennym Szczecinie. Pomnik Bogusława X i Anny Jagiellonki, który stoi przed Zamkiem Książąt Pomorskim, wykonały jest z piaskowca. Ma on z cokołem 5,20 m wysokości.
W filmie rzeźbiarki opowiadają , w jakich okolicznościach powstawał monument, w jakich warunkach pracowały, jak godziły pracę twórczą z życiem rodzinnym i macierzyństwem.
Rzeźbiarki pracowały na rusztowaniach ubrane w kombinezony i kaski i z daleka sprawiały wrażenie mężczyzn. Posługiwały się w swej artystycznej pracy dłutem i młotkiem rzeźbiarskim. Przechodnie byli przeświadczeni, że rzeźbią mężczyźni.. Kuły po kilka a nawet kilkanaście godzin dziennie. Zdarzało się, że mąż Annie Paszkiewicz przynosił dziecko do karmienia (trzy tygodnie po porodzie rozpoczęła kontynuację swego dzieła). W wolnych chwilach odwiedzały swoich kolegów po fachu, oglądały prace, nad którymi pracowali, niekiedy im doradzały.
Pomnik Bogusława X i Anny Jagiellonki rzeźbiono trzy lata. Oficjale odsłonięcie nastąpiło 22 lipca 1974 r. ,w XXX rocznicę PKWN, w obecności władz i społeczeństwa tłumnie zebranego. Jak na pięćdziesięciolatka pomnik trzyma się dobrze. Dziesięć lat temu był odświeżany przez obie rzeźbiarki. Ponownie stanęły przy tej pracy na rusztowaniach z desek ubrane w kombinezony, okulary i maski.
W filmie tym, poza rzeźbiarkami, występuje jeszcze Maria Łopuch – historyk sztuki, Tomasz Wieczorek – przewodnik miejski, znawca historii Szczecina, Michał Dębowski – miejski konserwator zabytków oraz Marek Ciasnojć – artysta fotografik.
Po zakończonej emisji filmu zebrana na widowni publiczność biła gromkie brawa, a główne bohaterki „Babskiej sprawy” obdarowano, wraz ze słowami podziękowań, mnóstwem kwiatów. Panie rzeźbiarki, mimo swoich osiemdziesięciu lat, tryskały energią i radością.

Realizatorzy filmu:
Reżyseria - Helena Kwiatkowska i Marta Płachta
Scenariusz i realizacja – Bartosz Jurgiewicz
Zdjęcia i montaż – Marta Płachta
Muzyka – Dariusz Kobaciński

Producent filmu – Stowarzyszenie Edukacja – Nauka - Kultura
Dofinansowanie – Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania

Spotkanie z filmem „Babska Sprawa” i jego bohaterami i twórcami prowadziła M. Frymus.
Wszyscy byliśmy zachwyceni filmem i zadowoleni, że mogliśmy na żywo spotkać się z twórczyniami pomnika zdobiącego wejście do Zamku Książąt Pomorskich.
Zorganizowała wyjście na film i opisała -Weronika Ryba
Zdjęcia - Stanisław Bartosik, Weronika Ryba


                     Bogusław X z Anną Jagiellonką                                                           Widzowie oglądający film

                              Leonia Olejnik z Anną Paszkiewicz                                                        Reżyserka Helena Kwiatkowska

 

 


 



powrót na poprzednią stronę