przejdź do treści

Wydarzenia: Przewodnik turystyczny po Szczecinie


Spacer nad j.Głębokie

                                                                                                         Spacer ścieżką nad jeziorem Głębokie

Jezioro leży u podnóża Wzgórz Warszewskich, które wchodzą w skład Puszczy Wkrzańskiej, wraz z otaczającym lasem stanowi Park Leśny Głębokie.
Rosną tu przeważnie sosny zwyczajne, buczyny pomorskie, dęby szypułkowe, olchy, topole, wiązy, rzadko modrzewie, niekiedy cisy i inne drzewa i krzewy. Jezioro z wysokimi drzewami jest miejscem malowniczym, niezwykle urokliwym, chętnie odwiedzane przez szczecinian pieszo lub rowerami. Brzegi z trzciną są siedliskiem ptactwa, które ciągle koncertuje. Idąc ścieżką, widać nad taflą wody pluskające ryby. Kolor wody zmienia się w zależności od pogody i pory roku, w jeziorze odbijają się drzewa, jakby tonęły w głębi oraz chmury, jakby pływały. Najpiękniejsze jezioro jest o zachodzie słońca. Woda wtedy przybiera kolor amarantowy, a wysokie sosny jakby leżały na powierzchni. Taki widok urzeka, zachwyca, przenosi w kolorowe sny.
Leopold Staff pisał: „..Cóż może być piękniejsze niż wysokie drzewa..”
Na północnozachodnim brzegu rośnie pięć dębów szypułkowych, zwanych BRYTYJCZYKAMI na pamiątkę Misji Brytyjskiej do spraw repatriacji Niemców po przegranej II Wojnie Światowej w 1945 r. Dęby szypułkowe mają pomnikową wartość: w pierśnicy dochodzi od 400 – 500 cm, wys. 30 m, a rozpiętość i kształt konarów wprost bajecznie wyglądające.
W pobliżu rośnie buk UPIÓR. Nazwa stąd, że w koronie rozwinęło się kilkanaście rosochatych konarów, co rzadko się zdarza w naturze. W pierśnicy ma 415 cm, wys. 30m. Tuż obok rośnie mniejszy buk. Na jego seledynowej korze znajdują się narośla wskazujące na płeć żeńską. Jest to WAMPIERZYCA – żona UPIORA.
Omówiłam dokładnie znaczenie dębów w przyrodzie i przemyśle, a także w lecznictwie zwłaszcza ludowym. Dąb był atrybutem boga Trzygłowa czczonego szczególnie na Pomorzu w okolicach Wolina i Szczecina.
Dęby to magiczne drzewa. Na przykład w starożytnej Grecji kapłani odczytywali wolę bogów z szumu ich liści.
Uczestnicy wyrażali zachwyt i zdumienie, że w obrębie naszego miasta leży takie niezwykłe jezioro o niespotykanym pięknie - jezioro Głębokie.

                   18.03.2016.r.                                                 
                                                                                               Tekst - Weronika Ryba
                                                                            Foto - Radosław Kleszczewski
                                                                                                                                  
                                                                                                                        

 

                                                                                                                  







powrót na poprzednią stronę