Wydarzenia: Przewodnik turystyczny po Szczecinie
ZWIEDZANIE CMENTARZA CENTRALNEGO październik 2019 r.
ZWIEDZANIE CMENTARZA CENTRALNEGO październik 2019 r.
26. dzień października 2019 r. był piękny, słoneczny. Drzewa i krzewy jesiennie pokolorowane zamieniły Cmentarz Centralny w bajeczną krainę. Uroda wiekowych, dostojnych drzew, wśród których zatopione nagrobki i monumentalne pomniki wzbudzały zachwyt nie tylko u miłośników przyrody, także u wszystkich chętnych spacerowiczów. Cmentarz Centralny jest miejscem zadumy i refleksji. Jest parkiem, który pochował zmarłych. CC powstał w 1900 r. wg projektu radcy budowlanego, architekta, wizjonera Wilhelma Meyera Schwartau, pierwszym dyrektorem, a jednocześnie ogrodnikiem był Georg Hanig. W tym czasie nadburmistrzem Szczecina był Herman Haken, który czuwał nad całością budowy. Cmentarz jest trzecim pod względem obszaru w Europie (Hamburg i Wiedeń) i największym w Polsce. Powierzchnia obecnie wynosi 173 ha. Rośnie tu 415 gatunków i odmian drzew i krzewów, ok 100 egzotycznych. Cmentarz Centralny jest najpiękniejszym i największym parkiem Szczecina.
Miałam przyjemność w tym dniu poprowadzić niepoliczalną dużą grupę. Omówiłam krótką historię powstania CC, pokazywałam przedwojenne pomniki oraz polskie powojenne, omawiałam szczegółowo drzewa niezwykle piękne, rzadko spotykane, często egzotyczne, sprowadzone z Ameryki i Azji.
- Pomnik dla poległych z I Wojny Światowej
- Lapidarium - Gaj Urnowy
- Pomnik Hermana Hakena z żoną Joanną (rekonstrukcji M. Szpener)
- Pomnik rodziny Randow -stela Kurta Schwedfegera
- Kwatera Zasłużonych (pomysłodawcą był Sławomir Lewiński)
- Pomnik Wilhelma Meyera - Schwartau
- Zakątek dendrologiczny (miłorzęby, dąb zimozielony, chmielograb i in.)
- Kaplica Cmentarna i spalarnia zwłok
- Aleja Platanowa, świerki serbskie, jodły, buki, dęby czerwone, cisy...
- Przy stawie poniemieckie pomniki: Georga Haniga, Hugona Lemkego
- Grób rodziny Dewizów (Chrystus wg projektu Torwarsena )
- Cmentarz Wojenny (3000 grobów radzieckich i 300 polskich)
- Pomnik Heweliusza (morze zabrało 54 osoby)
- Pomnik „Tym, co nie powrócili z morza”
- Pomnik Katyń - zamordowanym oficerom polskim
- Pomnik Sybiraków – odsłonięty 17. 09.1994 r.
- Głaz poświęcony Ofiarom Stalinizmu
- Głaz poświęcony Żołnierzom Września 1939 .
- Cynotaf – symboliczny grób poświęcony Helenie Kurcyusz. Była pierwszym architektem i konserwatorem w powojennym Szczecinie. To ona dała nazwę ulicy Ku Słońcu i nazwę Jasne Błonia dla obszernego zieleńca za magistratem. Pochowana na Powązkach.
W tradycji polskiej od wielu, wielu wieków Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zmarłych jest pielęgnowany przez mieszkańców naszego kraju. Niezależnie od wieku, płci, wyznania wszyscy Polacy czują potrzebę być w tych dniach na cmentarzach, by w ciszy zadumać się nad przemijaniem, zapalić światełko, złożyć kwiaty, a może pomodlić się za żywych i umarłych. Podziękować tym, co odeszli od nas, niekiedy przeprosić, bo nie zdążyliśmy tego uczynić za ich życia.
Taka tradycja w Polsce jest dobrem narodowym. To klejnot naszej kultury.
Oprowadzała i opisała - Weronika Ryba
Zdjęcia wykonali – Mirosław Dudziński i Janusz Wesołek