przejdź do treści

Wydarzenia: Przewodnik turystyczny po Szczecinie


KOMPLEKS USŁUGOWY POSEJDON – NOWY SYMBOL SZCZECINA 2022 r.

Posejdon to nowy symbol nowoczesnego i otwartego na biznes Szczecina i całego Pomorza Zachodniego. Jest to połączenie klasycznej już architektury 90 -letniego historycznego centrum handlowego DEKAFE (Deutsches Familien Kaufhaus – Niemiecki Rodzinny Dom Towarowy) z nowo zaprojektowaną częścią kompleksu. W dobudowanej części zastosowano liczne przyjazne środowisku technologie. Obiekt ma doskonałe położenie - znajduje się w centrum miasta i jest świetnie powiązany komunikacyjnie z resztą miasta . Cechy te stanowią o bezkonkurencyjności tego projektu.
Centrum handlowe DEKAFE powstało w 1928 roku. Obiekt ten miał szeroki zakres usług. Mieściło się w nim kino - UFA PALAST , w którym wyświetlano niemieckie filmy, dział handlowy, restauracje, bar nocny z kabaretem i kwiaciarnie. Tak funkcjonowało do wojny, przynosząc wielkie dochody. Naloty alianckie częściowo zbombardowały obiekt. Po wojnie polskie władze w tym miejscu uruchomiły Powszechny Dom Towarowy, jedyny w Szczecinie, który zmieniał kilka razy nazwy. Najpierw był to Posejdon (w 1968 r. nazwę wybrali szczecinianie), potem Galeria Centrum i Empik. Na początku XXI w. jego działalność chyliła się ku upadkowi. W 2009 r. obiekt zamknięto.
W latach 2016 – 19 przeprowadzono modernizację i rozbudowę budynku
wg projektu Federalnego Biura Architektonicznego, a wykonawcą prac budowlanych i częściowo inwestorem była firma Calbud. Całe przedsięwzięcie było finansowane przez Europejski Bank Inwestycyjny.
W budynku zastosowano nowoczesne rozwiązanie konstrukcyjne takie jak: instalacje grzewcze i chłodnicze wykorzystujące energię geotermalną, spłuczki do toalet zasilane wodą deszczową oraz panele fotowoltaiczne wytwarzające energię elektryczną na potrzeby budynku. Pod obiektem powstał dwukondygnacyjny garaż ze stanowiskami poboru elektryczności dla aut o napędzie elektrycznym, także garaż dla rowerów. Na dachu Posejdona znajduje się obszerny taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękną panoramę naszego miasta. W wewnętrznym patio urządzono tak zwaną Zieloną Ścianę o wysokości 15 metrów, składającą się z 6.500 roślin różnych gatunków sadzonych w specjalnych kieszeniach przymocowanych do ściany budynku. Zielona Ściana w Posejdonie zajmuje powierzchnię 150 metrów kwadratowych; jest to największa konstrukcja tego typu w Polsce.
Kompleks usługowy Posejdon został oddany do użytku 31.12.2019 r. Jest to największy budynek w Polsce o najniższym zużyciu energii. Stanowi więc przykład tego, jak budować, by nie wpływać negatywnie na zmianą klimatu i nie szkodzić środowisku. W obiekcie jest nowoczesna przestrzeń biurowa, usługowo handlowa oraz dwa hotele -Marriott trzygwiazdkowy i czterogwiazdkowy Courtyard. Dodatkowym atutem Posejdona jest to, że mieści się tu centrum kongresowe zdolne pomieścić nawet 1000 osób.
Posejdon to idealna kompozycja funkcjonalności i strategicznej lokalizacji; leży w centrum Szczecina przy placu Brama Portowa 1 – 2. Jest to miejsce, gdzie biznes i jego twórcy mogą spokojnie realizować wyzwania w przyjemnym i ekskluzywnym otoczeniu z pełnym zapleczem niezbędnym do wydajnej pracy.

Grupa dwudziestoosobowa, z którą zwiedzałam budynek, była zachwycona pięknem Posejdona, jego funkcjonalnością i nowoczesnością. Zachwycała się widokami całego Szczecina rozciągającymi się z tarasu widokowego, umieszczonego na szczycie budynku, a nade wszystko podobała jej się niezwykle urokliwa Zielona Ściana w patio.

Oprowadzał – Maciej Łuszawski - zarządca nieruchomości
Zdjęcia wykonywali – B Jarecka, M Michalak, W Sobieralska
Zorganizowała zwiedzanie – Weronika Ryba

 Grupa wewnątrz Posejdona

Zielona ściana w patio

. Panorama Szczecina - widok z tarasu widokowego Posejdona

Centrum Edukacyjne " Przystanek Historia "


powrót na poprzednią stronę