Wydarzenia: zespół Krajoznawczo-Przyrodniczy ZIELONO MI
Spotkanie 8.02.2019 prelekcja „ Moje kresowe widoki”
Spotkanie 8.02.2019 prelekcja „ Moje kresowe widoki”
Prelekcja była pokłosiem mojej ubiegłorocznej wycieczki na Ukrainę i drugą po prelekcji o Truskawcu prezentacją wycinka z historii i teraźniejszości kilku miejscowości u naszego wschodniego sąsiada.
Zamek w Olesku był własnością rodzin Siennickich, Daniłowiczów, Sobieskich i Rzewuskich. Znany jest jako miejsce narodzin późniejszego króla Jana III Sobieskiego. Po okresie świetności popadł w ruinę u schyłku XVIII w. pogłębionej w trakcie obu wojen światowych . Dzięki staraniom wybitnego ukraińskiego historyka sztuki Borysa Woźnickiego został odbudowany w latach 1961-75 i obecnie mieści się w nim filia Lwowskiej Galerii Sztuki ze zbiorami obrazów, ikon, rzeźb, fragmentów wystroju wnętrz kościołów i innych dzieł sztuki uratowanych przez Woźnickiego ze zniszczonych kościołów, pałaców i innych zabytkowych obiektów z okolic Lwowa.
Zamek w Podhorcach został wybudowany w latach 1634 - 40 dla hetmana Stanisława Koniecpolskiego i był zwany Wersalem Podola z uwagi na jego architekturę, bogactwo wnętrz i piękno otaczającego go parku. Rozbudowę zamku zlecił Wacław Rzewuski, który w powiększonych wnętrzach stworzył wspaniałą galerię malarstwa oraz zgromadził najbogatszych w Europie kolekcji militariów. Na przestrzeni wieków większość wyposażenia wnętrz zamku w Podhorcach została wyprzedana przez Austriaków lub rozgrabiona przez żołnierzy i miejscową ludność. Aktualnie wnętrza zamku nie są udostępnione do zwiedzania i w 2008 r. został wpisany na nowojorską listę 100. najcenniejszych na świecie zabytków zagrożonych zniszczeniem.
Ławra Poczajowska - święte miejsce Ukrainy zwane „Ruską Częstochową” , którego początki sięgają połowy XIII w. Najważniejszymi przedmiotami kultu są maleńka ikona Matki Bożej z XVI wieku, kamień z odbitą stopą Matki Bożej oraz relikwie św. Hioba (przełożonego zakonu zmarłego w 1651r.). Zespół klasztorny obejmuje kilka obiektów sakralnych: rokokowy sobór Zaśnięcia Matki Bożej z XVIII w., sobór Trójcy Świętej z początków XX w. i największy sobór Przemienienia Pańskiego wybudowany w XXI w. oraz podziemną cerkiew św. Hioba i cerkiew Pochwały Matki Bożej.
Drohobycz to miasto, którego rozwój opierał się na dwóch bogactwach naturalnych tj. soli wydobywanej od średniowiecza oraz ropie naftowej eksploatowanej w od drugiej połowy XIX w. Najwspanialszym zabytkiem tego miasta jest kościół farny ufundowany przez króla Władysława Jagiełłę a najbardziej znanym mieszkańcem był Brunon Schulz polski prozaik, grafik, malarz, rysownik i krytyk literacki pochodzenia żydowskiego.
Autor: Ewa Drozd-Pokorska
 Kresowe widoki |
 Prelekcja |
 Zamek w Olesku |
 Zamek w Podhorcach |