przejdź do treści

Wydarzenia: Turystyka Piesza i Krajoznawcza PIECHUR


PIECHURZY w Dąbiu

PIECHURZY w Dąbiu
 
W grudniowy, ale słoneczny poranek, liczna grupa PIECHURÓW wyruszyła z Grażyną na zwiedzanie Dąbia. Pod pomnikiem  Poległym w Walkach o Wyzwolenie Dąbia, Grażyna opowiedziała nam w skrócie historię tej części Szczecina.
Ta prawobrzeżna dzielnica Szczecina do 1948 roku była oddzielnym miastem. Swoje lata świetności, szczególnie w średniowieczu, Dąbie  zawdzięczało dogodnemu położeniu u ujścia rzeki Płoni do jeziora Dąbie. Niestety, podczas  ostatniej wojny Dąbie zostało zniszczone w 75%  i  niewiele śladów tego starego miasteczka zachowało się do dnia dzisiejszego. Na szczęście ocalał fragment murów miejskich pochodzących z XIII wieku, starannie odrestaurowany w okresie powojennym.
Drugim cennym zabytkiem Dąbia jest kościół  Niepokalanego Poczęcia NMP. Świątynia ta, wybudowana w stylu późnego gotyku, praktycznie całkowicie spłonęła w połowie XIX wieku. Została pieczołowicie odbudowana przez dąbskich mieszczan już w stylu neogotyckim i dziś jest istną perełką neogotyku.
Następnie Grażyna zaprowadziła nas pod pałacyk myśliwski księcia szczecińskiego Jana Fryderyka, wybudowany w stylu renesansowym. Książę w tej rezydencji odpoczywał po wyprawach łowieckich. Pałacyk przetrwał zawieruchy wojenne i dzisiaj w murach tej budowli znajduje się biblioteka miejska. Ostatnim celem naszej wycieczki po Dąbiu była wizyta na zadbanej, miejskiej plaży.Tam mieliśmy okazję podziwiać kąpiel dąbskiego „morsa” w bardzo zimnych o tej porze roku wodach jeziora.

Syci wrażeń i wiedzy, zakończyliśmy wycieczkę w nastrojowej kawiarni Dawne Dąbie.
                                         Tekst i zdjęcia: Danuta Krochmalska


Pod pomnikiem poświęconym żołnierzom, którzy zginęli w wyzwalaniu Dąbie

Idziemy przez park


powrót na poprzednią stronę