Wydarzenia: Turystyka Piesza i Krajoznawcza PIECHUR
PIECHURZY w Dąbiu
PIECHURZY w Dąbiu
W grudniowy, ale słoneczny poranek, liczna grupa PIECHURÓW wyruszyła z Grażyną na zwiedzanie Dąbia. Pod pomnikiem Poległym w Walkach o Wyzwolenie Dąbia, Grażyna opowiedziała nam w skrócie historię tej części Szczecina.
Ta prawobrzeżna dzielnica Szczecina do 1948 roku była oddzielnym miastem. Swoje lata świetności, szczególnie w średniowieczu, Dąbie zawdzięczało dogodnemu położeniu u ujścia rzeki Płoni do jeziora Dąbie. Niestety, podczas ostatniej wojny Dąbie zostało zniszczone w 75% i niewiele śladów tego starego miasteczka zachowało się do dnia dzisiejszego. Na szczęście ocalał fragment murów miejskich pochodzących z XIII wieku, starannie odrestaurowany w okresie powojennym.
Drugim cennym zabytkiem Dąbia jest kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. Świątynia ta, wybudowana w stylu późnego gotyku, praktycznie całkowicie spłonęła w połowie XIX wieku. Została pieczołowicie odbudowana przez dąbskich mieszczan już w stylu neogotyckim i dziś jest istną perełką neogotyku.
Następnie Grażyna zaprowadziła nas pod pałacyk myśliwski księcia szczecińskiego Jana Fryderyka, wybudowany w stylu renesansowym. Książę w tej rezydencji odpoczywał po wyprawach łowieckich. Pałacyk przetrwał zawieruchy wojenne i dzisiaj w murach tej budowli znajduje się biblioteka miejska. Ostatnim celem naszej wycieczki po Dąbiu była wizyta na zadbanej, miejskiej plaży.Tam mieliśmy okazję podziwiać kąpiel dąbskiego „morsa” w bardzo zimnych o tej porze roku wodach jeziora.
Syci wrażeń i wiedzy, zakończyliśmy wycieczkę w nastrojowej kawiarni Dawne Dąbie.
Tekst i zdjęcia: Danuta Krochmalska
Pod pomnikiem poświęconym żołnierzom, którzy zginęli w wyzwalaniu Dąbie |
Idziemy przez park |