przejdź do treści

Wydarzenia: Turystyka Piesza i Krajoznawcza PIECHUR


Sprawozdanie - listopad

 Sprawozdanie - listopad 2019

Rajd Głębokie – Lisia Góra – 5 listopada

 W pierwszy wtorek listopada PIECHURZY spotkali się przy pętli Głębokie, aby wyruszyć w kolejny rajd pieszy. Tym razem nasza trasa wiodła przez Polanę Harcerską na szczecińską Gubałówkę. Pogoda była jak na zamówienie: ciepło i wreszcie nie padało. Po krótkim odpoczynku na Polanie poszliśmy na Gubałówkę – potoczna nazwa Lisiej Góry (115 m wys.) - wzniesienia należącego do Wzgórz Warszewskich. Trasa wiodła urokliwymi duktami wśród różnokolorowej, jesiennej szaty drzew i krzewów. Po lekkim wysiłku stanęliśmy na szczycie góry i podziwialiśmy piękny krajobraz roztaczający się wokół nas. Wracaliśmy trasą przebiegającą wzdłuż rzeczki Osówki, głośno toczącej swe wody w głębokim wąwozie Doliny Siedmiu Młynów.

Dotlenieni, zadowoleni i nasyceni pięknem jesiennej przyrody wróciliśmy na pętlę Głębokie.

 Spacer „świętomarcinkowy” – Pilchowo - Jezioro Bartoszewo – 12 listopada

 Dzisiejszy rajd postanowiliśmy poświęcić jednemu z patronów listopada, św. Marcinowi. Ten bogobojny biskup Tours jest opiekunem między innymi podróżników, czyli również i nas. Nasz spacer rozpoczęliśmy od zwiedzenia z zewnątrz niedużego kościółka w Pilchowie, pamiętającego czasy średniowieczne. Potem leśnym duktem ruszyliśmy w kierunku Bartoszewa, niegdyś małej osady drwali. Obeszliśmy dookoła niewielkie i stosunkowo płytkie jezioro powstałe w zlewni rzeki Gunicy. Po drodze zachwycaliśmy się pięknem Puszczy Wkrzańskiej, bajecznie kolorowej o tej porze roku. Naszej wędrówce sprzyjał widocznie sam św. Marcin, zsyłając nam pogodną aurę.

W bartoszewskiej karczmie „Uroczysko” zjedliśmy z apetytem marcińskie rogale popijając ciepłymi napojami. Po godzinnym odpoczynku, ruszyliśmy w kierunku autobusu linii 103, gdzie zakończyliśmy nasz spacer.

 Rajd na Wzgórze Arkony – 19 listopada

Mamy piękny dzień złotej, polskiej jesieni. Jest również ciepło, jak na tę porę roku, a jedynie lekki wietrzyk przegania pierzaste chmurki. I właśnie w taki dzionek członkowie PIECHURA spotkali się przy pętli Głębokie aby wyruszyć zielonym szlakiem na Wzgórze Arkony, gdzie znajdują się ruiny wieży Quistorpa. Nasza droga wiodła przez wyschłe parowy rzeczne, aby następnie krętą i stromą dróżką dojść do szczytu Wzgórza Arkony, gdzie znajdują się ruiny wieży widokowej Quistorpa. Budowę wieży ukończono w 1904 r. Budowla miała 47 m wysokości, 9 kondygnacji i została postawiona w stylu neogotyckim z elementami neoromańskimi. Na samym dole mieściły się restauracja i kawiarnia. Idąc po schodach wchodziło się na kolejne tarasy widokowe. Wieżę wysadzili Niemcy przed wkroczeniem Rosjan do Szczecina w marcu 1945 r., jako że w czasach wojny taka konstrukcja jest ważnym celem strategicznym. Do dzisiejszych czasów zachowały się tylko ruiny, które przez władze Szczecina, zostały uznane jako zabytek.

Na wzgórzu zrobiliśmy krótką przerwę i wyruszyliśmy następnie czerwonym szlakiem zwanym „Ścieżką dzików” w drogę powrotną. Rajd zakończyliśmy przy kąpielisku „Arkonka” w kawiarni „Szyszka”, snując plany na następne nasze wyprawy.

 Rajd Szlakiem Gocławskim – 26 listopada

 W pochmurny, ale ciepły dzień listopada zespół PIECHURA wyruszył z pętli Gocław na szlak gocławski. Ruszyliśmy leśnym duktem prowadzącym na szczyt Zielonego Wzgórza liczącym ok. 70 m. Tu naszym oczom ukazała się solidnie zbudowana Wieża Bismarcka, która ma ok. 25 m wysokości. Budowla, wzorowana ma mauzoleum króla ostrogockiego Teodoryka w Rawennie, została ukończona w 1921 r. i do czasów dzisiejszych przetrwała w stanie praktycznie nienaruszonym. Niestety, obecni właściciele wieży nie remontują obiektu, który powoli niszczeje. Następnie poszliśmy w kierunku Uroczyska Kupały. Droga prowadziła nas malowniczymi wąwozami wyżłobionymi przez niewielkie strumyki Glinianki i Osińca. Po godzinnym spacerze wiodącym między innymi przez dzielnice Skolwina, Bukowo dotarliśmy do platformy widokowej, położonej przy wodozbiorze „Wysoki Staw”, gdzie zrobiliśmy przerwę na posiłek i „obowiązkowe” zdjęcia.

Nasz rajd zakończyliśmy w dzielnicy Podbórz, na pętli autobusowej 87.

Tekst: Danuta Krochmalska, Halina Sobczyk

Foto:  Jolanta Zorga-Pienkos,  Maria Kwiatkowska, Danuta Tryjańska, Danuta Krochmalska

 

 

 







powrót na poprzednią stronę