przejdź do treści

Wydarzenia: Turystyka Piesza i Krajoznawcza PIECHUR


Marzec - PIECHUR

Marzec - PIECHUR

6 marca Wycieczka do Międzyzdrojów

Liczna grupa PIECHURA, jak zawsze w dobrych humorach, spotkała się na dworcu PKP, skąd pojechała pociągiem do Międzyzdrojów. Następnie ruszyliśmy  przez Park Zdrojowy w kierunku Promenady. Idąc dalej minęliśmy figury znanych artystów. Naszą uwagę zwracały  fragmenty miasta o historycznej zabudowie. Po pewnym czasie doszliśmy do schodów, które wiodły na Kawczą Górę. Tam, w punkcie widokowym, zrobiliśmy krótką przerwę, gdzie  nasi koledzy z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, złożyli nam życzenia i wręczyli kwiatki oraz słodycze. Atmosfera była niecodzienna: szum morza, życzenia i kwiaty. Po tej uroczystej chwili poszliśmy plażą w kierunku mola. Zachwycaliśmy się piękną pogodą, którą zesłał nam Neptun oraz wysokimi klifami wybrzeża. Wycieczkę zakończyliśmy na tradycyjnej już w naszym zespole  kawie. Czas minął szybko i powróciliśmy  do Szczecina zadowoleni z udanej wycieczki nad morze.

13 marca Rajd : Kołbaskowo, Moczyły, Siadło Dolne

 Mimo że pogoda nie zachęcała do wędrówek, zespół PIECHUR zebrał się na Placu Kościuszki, skąd pojechaliśmy do Kołbaskowa. Tam zwiedziliśmy późnoromański kościół pod wezwaniem Św. Trójcy z okazałym barokowym ołtarzem. Z Kołbaskowa powędrowaliśmy do Moczył, małej, ale zadbanej wsi z zachowanymi ruinami kościoła zbudowanego z kamieni narzutowych. Przechodziliśmy obok lapidarium z alejkami spacerowymi, usłyszeliśmy śpiew skowronka. Następnie podążaliśmy przez malownicze tereny do Siadła Dolnego, gdzie do XVIII wieku uprawiano winną latorośl. Idąc dalej ujrzeliśmy „Wzgórze widokowe na Międzyodrzu”, z rezerwatem przyrody z unikalną roślinnością. Weszliśmy na szczyt i zachwyciliśmy się pięknym widokiem. Wędrówka nasza zakończyła się na przystanku linii nr 70.

 20marca Spacer wokół Głębokiego – topienie Marzanny

 W pierwszy dzień astronomicznej wiosny, ruszyliśmy liczną i roześmianą grupą  z pętli tramwajowej na rajd wokół jeziora Głębokie. Każdy z nas miał kwietny symbol wiosny:  wianki lub bazie. Nieśliśmy z sobą kukłę Marzanny, by ją spalić, jak nakazuje stary, słowiański obyczaj. Dzień był piękny i słoneczny, ptaszki śpiewały, toteż wszyscy byliśmy radośni i weseli. Na polanie rozpaliliśmy ognisko i po wspólnym posiłku spaliliśmy Marzannę, prosząc ją, aby tej wiosny już do nas nie wracała. W doskonałych humorach wróciliśmy na pętlę Głębokie, kończąc ten szczególny rajd.

27 marca Rajd  Podbórz dęby Bogusława Leśno Górne  Tanowo

W dżdżysty poranek grupa  pojechała autobusem linii 87 do Podbórza. Stamtąd poszliśmy do Puszczy Wkrzańskiej. Przy drodze Warszewo - Leśno Górne zauważyliśmy pomniki przyrody tzw. Dęby Bogusława X. Zostały tak nazwane na cześć największego księcia Pomorza władającego tymi ziemiami na przełomie XV i XVI wieku. Idąc dalej ujrzeliśmy na wzgórzu pomnik poległych w I wojnie światowej siedmiu sportowców niemieckich. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy na skraj Puszczy Wkrzańskiej, gdzie leży Leśno Górne. Z daleka oglądaliśmy neogotycki pałac  z XIX wieku. Blisko drogi do Tanowa, na wzgórzu Pokoju, dostrzegliśmy granitowy głaz upamiętniający poetę i pisarza niemieckiego Hermanna Lönsa. Ostatnim etapem naszej wędrówki było Tanowo, skąd w dobrych nastrojach wróciliśmy do Szczecina.  

                                                                           Halina Sobczyk, Danuta Krochmalska







powrót na poprzednią stronę