przejdź do treści

Wydarzenia: Turystyka Piesza i Krajoznawcza PIECHUR


Sprawozdanie - styczyń 2020

                                                    Sprawozdanie - styczeń 2020

Wędrówka z Załomia do Wielgowa – 7 stycznia

Pierwszy wtorek nowego, 2020 roku przywitał nas dość chłodną, słoneczną aurą, lecz później słupek rtęci na termometrze wyraźnie poszedł w górę, zapowiadając ciepły, jak na tę porę roku dzień. Pojechaliśmy do Załomia, małego osiedla mieszkaniowego o charakterze wiejskim, aby stąd udać się czerwonym szlakiem w kierunku Wielgowa. Szliśmy najpierw drogą osiedlową, która potem przeszła w leśny dukt Puszczy Goleniowskiej. Tempem spacerowym wędrowaliśmy szeroką, aleją otoczeni przez wysoki sosnowo-świerkowy bór. Przeszliśmy przez wiadukt nad „berlinką”, czyli dawną autostradą wybudowaną jeszcze przez Niemców, aby znów się zanurzyć w leśnej kniei  Nasz pierwszy w tym roku rajd zakończyliśmy w Wielgowie, niedużej dzielnicy prawobrzeżnego Szczecina otoczonej lasem.

 Zwiedzanie historycznych obiektów Starego Miasta i II rocznica powstania PIECHURA – 14 stycznia

W ciepły, ale bardzo pochmurny dzień stycznia, zespół PIECHUR zebrał się na ul. Wyszyńskiego, aby wyjątkowo liczną grupą (36 osób) wyruszyć na zwiedzanie Starego Miasta. Nasz spacer rozpoczęliśmy od obejrzenia gotyckiego kościoła św. Jana Ewangelisty słynącego z polichromii pochodzących z XV i XVI w. Następnie zobaczyliśmy niewielki kawałek średniowiecznego muru, pozostałego po rozbiórce systemu obronnego Szczecina w XVIII w. Spacerując dalej, doszliśmy do Placu Tobruckiego, gdzie pod fontanną z kotwicą zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie całej grupy. Potem ruszyliśmy w kierunku bazyliki katedralnej p.w. św. Jakuba, priorytetowej świątyni naszego grodu. Ten gotycki kościół należy do najwyższych budowli sakralnych w Polsce. Następnym celem naszej wycieczki był pl. Orła Białego, najbardziej reprezentatywny plac osiemnastowiecznego Szczecina, przy którym wybudowano pałace takie jak: Pałac Joński, Pałac Klasycystyczny czy też Pałac Pod Globusem, gdzie urodziła się Zofia Wirtemberska - późniejsza cesarzowa Maria Fiodorowna, żona cara Pawła. Idąc dalej, dotarliśmy do miejsca egzekucji Sydonii v. Borck, nieszczęśliwej pomorskiej arystokratki, która padła ofiarą przesądów niespokojnego XVII wieku. Spacerując ul. Farną widzieliśmy miejsce narodzin Katarzyny II, carycy Rosji, zapisanej czarnymi zgłoskami w historii naszej ojczyzny. Kontynuując wędrówkę po Starym Mieście dotarliśmy do Zamku Książąt Pomorskich, gdzie zobaczyliśmy zbiory religijnego malarstwa na szkle oraz wystawę wykwintnych naczyń biesiadnych od XVII-XIX wieku.

Nasz spacer zakończyliśmy w kawiarni Bachusna Rynku Siennym, gdzie przy gorących napojach świętowaliśmy drugą rocznicę powstania naszego zespołu. Trzeba bowiem wiedzieć, że my, PIECHURZY zaistnieliśmy jako grupa turystyczno-krajoznawcza w styczniu 2018 r., ale już możemy się pochwalić niemałymi osiągnięciami. Poznajemy leśne szlaki Puszczy Bukowej i Wkrzańskiej, zwiedzamy wsie i miasteczka naszego województwa, a także realizujemy wyjazdy kilkudniowe do bogatych w zabytki historycznych miast Polski. Największym sukcesem zespołu było zorganizowanie we wrześniu udanej wycieczki do Trójmiasta. W tym roku planujemy, między innymi, wyjazdy autokarowe do: Kołobrzegu, Chwarszczan, Cedyńskiego Parku Krajobrazowego oraz czterodniową wyprawę do Torunia. Stanowimy zgrany zespół, którego wszyscy członkowie angażują się w tworzenie miłej i serdecznej atmosfery.

 Pogotowie ratunkowe – kurs pomocy przedmedycznej – 21 stycznia

W kolejny wtorek stycznia spotkaliśmy się przy pętli Głębokie i poszliśmy trzykilometrowym spacerem przez Las Arkoński. Następnie tramwajem dojechaliśmy do Pogotowia Ratunkowego, gdzie już czekała na nas koleżanka Teresa, która przedstawiła nam krótki rys historyczny budynku i początki powstania Ratownictwa Medycznego w Szczecinie. Ciekawostką jest, że duża willa, w której mieści się obecnie Ratownictwo, została wybudowana w 1872 r. i należała zawsze do jednej rodziny – bogatych przedsiębiorców Quistorpów. Od 1950 r. zabudowania wraz z ogrodem zostały przekazane Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, która zajmuje je do dzisiaj. W latach 1999-2001 dokonano gruntownego remontu willi. W zabudowaniach Pogotowia odbyliśmy pierwszą część kursu pomocy przedmedycznej. Szkolenie zostało przeprowadzone w małej salce z przygotowanymi pomocami naukowymi i traktowało o kluczowych sprawach ratowania życia ludzkiego. Ważnym jest, aby znać numery tel. 999 lub 112, chcąc wezwać pomoc. Pamiętajmy je, aby uratować czyjeś życie ! Wykład był prowadzony obrazowo i w luźnej atmosferze, a wiadomości przekazane przez panie prelegentki pozostaną nam w pamięci. Organizatorzy naszego kursu nie zapomnieli również o słodkim poczęstunku i gorących napojach, co jeszcze bardziej uprzyjemniło nam tę prelekcję.

 Spacer po Lesie Arkońskim – 28 stycznia

W myśl tytułu piosenki Edyty Górniak „Wszystko jedno, czy słońce, czy deszcz”, niezawodni PIECHURZY spotkali się przy pętli Głębokie w dość licznej grupie, mimo że padało, a pogoda była iście jesienna. Z miejsca zbiórki udaliśmy się w głąb Lasu Arkońskiego drogą, która wiodła meandrami rzeczek Osówka i Żabiniec. Wędrowaliśmy brzegiem głębokich wąwozów, pokonując pagórkowate nierówności terenu. Nad strumykami były przerzucone bezpieczne mostki, ale mimo to szliśmy ostrożnie, zwracając uwagę na mokre, śliskie liście zalegające podłoże ścieżek i duktów. Na trasie, w napotkanej wiacie, zrobiliśmy krótką przerwę na złapanie oddechu oraz lekki posiłek. Idąc dalej podziwialiśmy przepiękne widoki dzikiej tutaj przyrody, brakowało nam jedynie soczystej zieleni i innych kolorów lasu. Po drodze spotkaliśmy dwie sarenki, które beztrosko hasając, przecięły nam drogę.

Spacer zakończyliśmy przy kąpielisku Arkonka, w znanej nam już restauracji Szyszka przy gorącej kawie i herbacie.

Tekst: Halina Sobczyk, Danuta Krochmalska

Foto: Maria Kwiatkowska, Danuta Krochmalska



Idziemy przez Puszczę Goleniowską

II rocznica powstania PIECHURA

Szkolimy się na kursie pomocy przedmedycznej

W Lasku Arkońskim


powrót na poprzednią stronę