przejdź do treści

Wydarzenia: Turystyka Piesza i Krajoznawcza PIECHUR


Rajd Przęsocin – Gubałówka

Rajd Przęsocin – Gubałówka

Rajd zaczęliśmy w Przęsocinie, małej wsi należącej do gminy Police.  Przęsocin należy do najstarszych miejscowości leżących w okolicy Szczecina. Pierwszy kościół, drewniany, wybudowano w 1286 r. W 1493 świątynię rozebrano, a na jej miejscu postawiono kościół w stylu późnogotyckim z głazów granitowych, który istnieje do dzisiaj. Drewniana wieża, w stylu barokowym została dobudowana w 1740 r. Sama wieś zatrzymała się w czasie - domów wybudowanych współcześnie jest stosunkowo mało, przeważa typowe niemieckie budownictwo sprzed II wojny światowej.

Po obejrzeniu kościoła udaliśmy się szlakiem zielonym w kierunku Puszczy Wkrzańskiej. Pogoda nas nie rozpieszczała, przejmujący wiatr zmusił nas do nałożenia kapturów. Na szczęście Puszcza przywitała nas przyjaźnie, zrobiło się  cieplej, co znacznie poprawiło nam humory. Sam szlak jest dosyć łatwy, owszem, były odcinki dość piaszczyste, ale specjalnych trudności w ich przebyciu nie mieliśmy.

W połowie trasy zrobiliśmy postój, każdy dzielił się z innymi tym, co miał. Posileni,     z nowymi siłami ruszyliśmy najbardziej malowniczą częścią trasy  na zbocza Gubałówki i w Dolinę Siedmiu Młynów, trzymając się biegu strumienia Osówki. Tam trasa była urozmaicona, czasami z dość stromymi podejściami.

Na pętli Głębokiego zakończyliśmy naszą wycieczkę.

                                                                              Tekst i zdjęcia Danuta KrochmalskaNa szlaku

Nad lesnym jeziorem

Przy posiłku


powrót na poprzednią stronę