Wydarzenia: Turystyka Piesza i Krajoznawcza PIECHUR
Kwiecień w PIECHURZE
Zwiedzanie Twierdzy Kostrzyn – 03.04.2019 r.
Pięknym, kwietniowym porankiem, liczna jak zawsze grupa PIECHURÓW udała się pociągiem do Kostrzyna, niewielkiego miasta w woj. lubuskim. Głównym celem wycieczki było zwiedzenie Twierdzy Kostrzyn, niegdyś najpotężniejszej fortecy Europy. Po pozostałościach tej obronnej budowli oprowadzał nas przewodnik, prawdziwy pasjonat historii Kostrzyna.
Budowę twierdzy rozpoczął w 1535 r. margrabia brandenburski Jan Hohenzollern, następnie przez kolejne kilka wieków była ona stale modernizowana i rozbudowywana. Fortyfikacje warowni to potężne murowano - ziemne konstrukcje, w tym wielkie bastiony, w których mieściły się podziemne pomieszczenia dla żołnierzy. Twierdza Kostrzyn została zdobyta przez Armię Czerwoną dopiero w marcu 1945 r. Do dziś przetrwały odrestaurowane trzy bastiony, dwie bramy oraz szereg pomniejszych budowli i odcinki fos. Jednak największe wrażenie zrobiły na nas ruiny Starówki zwanej również „Kostrzyńskimi Pompejami” zniszczonymi w 97% przez działania wojenne. Po niegdysiejszych trzy i czteropiętrowych kamienicach pozostały jedynie niespełna metrowej wysokości murki zarosłe gęstymi krzewami i chaszczami.
Pełni wrażeń ale i zadumy nad wojenną destrukcją, wróciliśmy do Szczecina.
Wizyta w Archiwum Państwowym – 10.04.2019 r.
Mimo że jest zimno, wietrznie i pochmurno, PIECHURZY są jak zawsze niezawodni. Dziś mieliśmy „spotkanie z historią” w Archiwum Państwowym. Zebraliśmy się w sali im. Bolesława Tuhana -Taurogińskiego, gdzie wysłuchaliśmy krótkiej informacji o początkach szczecińskich archiwaliów. Archiwum formalnie utworzono w roku 1831 z siedzibą w byłym zamku książęcym (współcześnie Zamek Książąt Pomorskich). Zbiory zawierały dokumenty władz, urzędów, akta miejskie, kościelne, stowarzyszeń i różnych instytucji. W 1950 r. archiwum przejęło pierwsze akta polskie. Zwiedziliśmy bibliotekę archiwalną, gdzie oglądaliśmy Biblię z kolorowymi inicjałami, czasopisma o różnej tematyce i „Informator turystyczny” z XVIII w. W innych pomieszczeniach poznaliśmy pracę przy odnawianiu zbiorów kartograficznych, geodezyjnych i starodruków. Następnym ciekawym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie magazynu i pracowni audiowizualnej.
Pełni wrażeń i nowych wiadomości udaliśmy się na spokojny spacer po Jasnych Błoniach. Czas poświęcony dyskusji spędziliśmy w kawiarni „Między Wierszami”.
Wędrówka do starej kopalni kredy – 17.04.2019 r.
W trochę chłodny, ale i słoneczny poranek kwietnia, PIECHURZY pomaszerowali wesołą grupą z dzielnicy Szczecin - Zdroje na pobliskie wzgórza otaczające Jezioro Szmaragdowe. Tym razem naszym zamierzeniem było zobaczenie pobliskich ruin kopalni kredy i margla eksploatowanej od 1862 r. W 1925 r. nastąpił gwałtowny wylew wód podziemnych, który zalał kopalnię i utworzył jezioro o przepięknej zielonej barwie. Następnie udaliśmy się na punkt widokowy „Wzgórze Widok” położony 55m n.p.m, skąd podziwialiśmy rozległą panoramę Szczecina. Ostatnim punktem naszej wycieczki był wspólny posiłek wielkanocny, podczas którego złożyliśmy sobie życzenia oraz podzieliliśmy się świątecznym jajeczkiem.
Zadowoleni z pięknej pogody i rozkwitającej wokół nas jasną zielenią wiosny, zakończyliśmy naszą wyprawę na przystanku autobusu linii 66.
Rajd: Podbórz – Dęby Bogusława −Police – 24.04.2019 r.
W ostatnią środę kwietnia, powędrowaliśmy z osiedla Podbórz leśnym szlakiem do Polic. Pogoda jak zwykle nas nie zawiodła, było ciepło, a nawet, jak na kwiecień upalnie. Początkowo trasa nasza wiodła kamienistą drogą przez las, potem przeszła w piaszczysty dukt. Po niespełna półgodzinnym marszu osiągnęliśmy jeden z celów naszej wycieczki : dąb księcia Bogusława X, pod którym, jak mówi legenda, odpoczywał najwybitniejszy władca Pomorza. Następnie ruszyliśmy w kierunku Siedlic, małej wsi leżącej niedaleko Polic. Tam zwrócił naszą uwagę duży krzyż, postawiony w miejscu kościoła zniszczonego przez burzę. Zwiedziliśmy również pozostałości po pobliskim cmentarzu ewangelickim, niestety, mocno zdewastowanym w okresie powojennym. Potem, idąc ścieżką rowerową, udaliśmy się do pobliskich Polic, kończąc tam nasz spacer.
Autorki tekstu: Danuta Krochmalska
Halina Sobczyk
W szczecińskim Archiwum |
W Twierdzy Kostrzyn |
W Puszczy Wkrzańskiej |
Na wzgórzu "Widok" w Zdrojach |