przejdź do treści

Wydarzenia: Turystyka Piesza i Krajoznawcza PIECHUR


Kwiecień w PIECHURZE

Zwiedzanie Twierdzy Kostrzyn – 03.04.2019 r.

 Pięknym, kwietniowym porankiem, liczna jak zawsze grupa PIECHURÓW udała się pociągiem  do Kostrzyna, niewielkiego miasta w woj. lubuskim. Głównym  celem wycieczki było zwiedzenie Twierdzy Kostrzyn, niegdyś najpotężniejszej fortecy Europy. Po pozostałościach tej obronnej budowli oprowadzał nas przewodnik, prawdziwy pasjonat historii Kostrzyna.

Budowę twierdzy rozpoczął w 1535 r. margrabia brandenburski Jan Hohenzollern, następnie przez kolejne kilka wieków była  ona stale modernizowana i rozbudowywana. Fortyfikacje  warowni to potężne murowano - ziemne konstrukcje, w tym wielkie bastiony, w których mieściły się podziemne pomieszczenia dla żołnierzy. Twierdza Kostrzyn została zdobyta przez Armię Czerwoną dopiero w marcu 1945 r. Do dziś przetrwały odrestaurowane trzy bastiony, dwie bramy oraz szereg pomniejszych budowli i odcinki fos. Jednak największe wrażenie zrobiły na nas ruiny Starówki zwanej również „Kostrzyńskimi Pompejami” zniszczonymi w 97%   przez działania wojenne. Po niegdysiejszych trzy i czteropiętrowych kamienicach pozostały jedynie niespełna metrowej wysokości murki  zarosłe gęstymi krzewami i chaszczami.

Pełni wrażeń ale i zadumy nad wojenną destrukcją, wróciliśmy do Szczecina.

 Wizyta w Archiwum Państwowym – 10.04.2019 r.

 Mimo że jest zimno, wietrznie i pochmurno, PIECHURZY są jak zawsze niezawodni. Dziś mieliśmy „spotkanie z historią” w  Archiwum Państwowym. Zebraliśmy się w sali im. Bolesława Tuhana -Taurogińskiego, gdzie wysłuchaliśmy krótkiej informacji o początkach szczecińskich archiwaliów. Archiwum  formalnie utworzono w roku 1831 z siedzibą w byłym zamku książęcym (współcześnie Zamek Książąt Pomorskich).  Zbiory zawierały  dokumenty władz, urzędów, akta miejskie, kościelne, stowarzyszeń i różnych instytucji. W 1950 r. archiwum przejęło pierwsze akta polskie. Zwiedziliśmy bibliotekę archiwalną, gdzie oglądaliśmy Biblię z kolorowymi inicjałami, czasopisma o różnej tematyce i „Informator turystyczny” z XVIII w. W innych pomieszczeniach poznaliśmy pracę przy odnawianiu zbiorów kartograficznych, geodezyjnych i starodruków. Następnym ciekawym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie magazynu i pracowni audiowizualnej.

Pełni wrażeń i nowych wiadomości udaliśmy się na spokojny spacer po Jasnych Błoniach. Czas poświęcony dyskusji  spędziliśmy w kawiarni „Między Wierszami”.

 Wędrówka do starej kopalni  kredy – 17.04.2019 r.

 W trochę chłodny, ale i słoneczny poranek  kwietnia, PIECHURZY pomaszerowali wesołą grupą    z dzielnicy Szczecin - Zdroje na pobliskie wzgórza otaczające Jezioro Szmaragdowe. Tym razem naszym zamierzeniem było zobaczenie pobliskich ruin kopalni kredy i margla eksploatowanej od 1862 r. W  1925 r. nastąpił gwałtowny wylew wód podziemnych, który zalał kopalnię i utworzył jezioro o przepięknej zielonej barwie. Następnie udaliśmy się na punkt widokowy „Wzgórze Widok” położony 55m  n.p.m, skąd podziwialiśmy rozległą panoramę Szczecina. Ostatnim punktem naszej wycieczki był wspólny posiłek wielkanocny, podczas którego złożyliśmy sobie życzenia  oraz podzieliliśmy się świątecznym jajeczkiem.

Zadowoleni z pięknej pogody i rozkwitającej wokół nas jasną zielenią wiosny, zakończyliśmy naszą wyprawę na przystanku  autobusu linii 66.

 Rajd: Podbórz – Dęby Bogusława  Police – 24.04.2019 r.

 W ostatnią środę kwietnia,  powędrowaliśmy z osiedla Podbórz leśnym szlakiem do Polic. Pogoda jak zwykle nas nie zawiodła, było ciepło, a nawet, jak na kwiecień upalnie. Początkowo trasa nasza wiodła  kamienistą drogą przez las, potem  przeszła w piaszczysty dukt. Po niespełna półgodzinnym marszu osiągnęliśmy  jeden z celów naszej wycieczki : dąb księcia Bogusława X, pod którym, jak mówi legenda, odpoczywał najwybitniejszy władca Pomorza. Następnie ruszyliśmy w kierunku Siedlic, małej wsi leżącej niedaleko Polic. Tam zwrócił naszą uwagę duży krzyż, postawiony   w miejscu kościoła zniszczonego przez burzę. Zwiedziliśmy również pozostałości po pobliskim cmentarzu ewangelickim, niestety, mocno zdewastowanym w okresie powojennym. Potem, idąc ścieżką rowerową, udaliśmy się do pobliskich Polic, kończąc tam nasz spacer.

 Autorki tekstu:  Danuta Krochmalska

                             Halina Sobczyk

 

 W szczecińskim Archiwum

W Twierdzy Kostrzyn

W Puszczy Wkrzańskiej

Na wzgórzu "Widok" w Zdrojach


powrót na poprzednią stronę