przejdź do treści

Wydarzenia: Turystyka Piesza i Krajoznawcza PIECHUR


Zwiedzanie Chojny

                                                                                                                Zwiedzanie Chojny.

Dziś PIECHURZY, korzystając z wyjątkowo łaskawej listopadowej aury, wyruszyli zgraną grupą do Chojny - zabytkowego miasteczka leżącego w południowej części powiatu gryfińskiego. Podróż pociągiem minęła szybko i wkrótce wysiedliśmy na chojeńskim peronie.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia największego w Polsce platana klonolistnego. Olbrzym ma 30 m wysokości i 9 m w obwodzie. Został posadzony w Chojnie w latach 20-tych XVIII wieku. Prawdziwy Matuzalem swego gatunku. Następnie ruszyliśmy na zwiedzanie miasta. Chojna swój największy rozwój przeżywała w średniowieczu, dlatego też z tego okresu pozostało najwięcej zabytków. Szczególny zachwyt wywołał ratusz - prawdziwa perełka ceglanego gotyku, pieczołowicie zrekonstruowany przez polskie władze w latach 1980-1986. Należy on do najważniejszych zabytków architektury świeckiej okresu średniowiecza nie tylko na Pomorzu, ale i w Polsce. Tuż obok ratusza stoi Kościół Mariacki, również wybudowany w stylu gotyku ceglanego. Świątynia ta należy do największych na Pomorzu. Niestety, aktualnie jest w remoncie, toteż mogliśmy go obejrzeć tylko z zewnątrz.
Kolejnym obiektem , którym zainteresowaliśmy się, był zespół obronny Chojny - mury oraz Bramy - Barnkowska i Świecka. Te pomniki średniowiecznej fortyfikacji miasta zachowały się w znakomitym stanie i cieszą oko zwiedzających swym gotyckim pięknem. Duża część murów przeżyła historyczne zawirowania i świadczy o dawnej potędze tego dziś trochę sennego miasteczka. Niedaleko ryneczku Chojny jest położony cmentarz żołnierzy radzieckich, którzy zginęli podczas oswobadzania ziemi chojeńskiej i kostrzyńskiej. Pochowanych jest tu 3985 żołnierzy, w tym tylko 972. znanych z nazwiska. Ich personalia znajdują się na 22. tablicach z czarnego marmuru ustawionych w 2006 r. koło ruin kaplicy św. Gertrudy.
Ostatnim punktem naszej wycieczki było lotnisko wybudowane przez Niemców w 1939 r, a po wojnie przejęte przez Związek Radziecki. Rosjanie docenili potężne pasy startowe lotniska, skoro zdecydowali się na przeprowadzenie ćwiczeń z samolotami naddźwiękowymi Mi17 i Su27. W 1993 r. Sowieci opuścili lotnisko w Chojnie. Obecnie trwa rozbiór hangarów, gdyż w przyszłości ma tu powstać elektrownia słoneczna.Naszą wyprawę zakończyliśmy w pubie „Ratuszowa” na kawie .

                                                                                                                 tekst: Danuta Krochmalska

 

 



Przed chojeńskim ratuszem

Ruiny kaplicy św Gertrudy

Pas lotniska

"Piechurzy" przed jednym z hangarów lotniska w Chojnie


powrót na poprzednią stronę