przejdź do treści

Wydarzenia: Turystyka Piesza i Krajoznawcza PIECHUR


Sprawozdanie - październik

 Rajd Głębokie – Inkubator Kultury – 3 października

W chłodny, październikowy poranek grupa PIECHURÓW ruszyła z pętli Głębokie, przez Las Arkoński i Syrenie Stawy w kierunku Inkubatora Kultury mieszczącego się przy al. Wojska Polskiego. Po rajdzie członkowie zespołu spotkali się w sali kominkowej INKU aby dokonać wyboru kierownika, omówić sprawy organizacyjne i planowania zajęć w roku akademickim 2019/2020. Zebranie prowadziła Maria Kwiatkowska członek Zarządu Stowarzyszenia i członek zespołu PIECHUR. Obecne na zebraniu koleżanki jednogłośnie wybrały kierownika zespołu i jej zastępczynię – zostały nim Danuta Krochmalska i Maria Kwiatkowska.

Spotkaniem w sali kominkowej, podczas degustacji ciasteczek przyniesionych przez uczestników zespołu, rozpoczęliśmy rok akademicki 1919/1920.

 

 Spacer po Puszczy Bukowej – 8 października

W drugi wtorek października pogoda była typowo jesienna: było zimno i padał deszcz. Z miejsca zbiórki udaliśmy się do Puszczy Bukowej. Ze względu na aurę zmieniliśmy plan rajdu; zamiast zdobywania Wzgórza Akademickiego (podejście jest tam dość strome), udaliśmy się czarnym szlakiem nad Jezioro Szmaragdowe, które ma swój urok nawet w październikowej słocie. Naszą wędrówkę zakończyliśmy w pizzerii w Zdrojach przy gorącej herbacie.

 

 Wycieczka do Choszczna – 15 października

Z dworca PKP liczna grupa PIECHURÓW udała się na ostatnią w tym roku wycieczkę. Naszym celem było Choszczno, niezbyt duże powiatowe miasto, słynące z gotyckiego kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Świątynia ta posiada unikatowy zabytek nie tylko na skalę polską, ale i europejską: płaskorzeźbę z XIV w. przedstawiającą Drzewo Jessego, czyli artystyczne wyobrażenie rodowodu Chrystusa. Następnie zobaczyliśmy inne obiekty historyczne Choszczna – średniowieczne mury obronne, barbakan oraz 300-letnią Lipę Siedmiu Braci. Spacer po tej niewielkiej miejscowości zakończyliśmy przechadzką wokół jeziora Kluki, położonego malowniczo w samym centrum miasteczka. Na nasz ostatni wyjazd w tym roku Kapryśna Pani Aura popatrzyła łaskawym wzrokiem i mieliśmy przez cały czas cudowną, słoneczną pogodę. Zadowoleni z udanej wycieczki, w dobrych nastrojach wróciliśmy do Szczecina.

 

 Biesiada jesienna - „Święto pieczonego ziemniaka” - 22 października

W słoneczny poranek członkowie PIECHURA spotkali się przy pętli Głębokie, a stamtąd wyruszyli barwnym korowodem na Polanę Harcerską. Wszyscy uczestnicy byli przystrojeni w jesienne liście i wianki. Święto Pieczonego Ziemniaka rozpoczęliśmy przy płonącym ognisku i suto zastawionym stole. Na wstępie kierowniczka zespołu zaprezentowała interesujące wiadomości, kawały i wierszyki o ziemniakach, kartoflach, bulwach oraz pyrach - w różnych regionach Polski inaczej nazywanych. Pieczenie ziemniaków, a potem ich konsumowanie odbyło się przy wesołych piosenkach, znanych nam jeszcze z harcerstwa oraz tańcach wokół ogniska. Było przyjemnie i humory dopisywały. Oby więcej takich biesiad! Usatysfakcjonowani z mile spędzonego czasu, powróciliśmy na pętlę Głebokie.

 

 Spacer po Krzekowie – 29 października

Ostatni wtorek października był dniem wietrznym, chłodnym, ale słonecznym. Doskonale nadawał się na zwiedzanie Krzekowa, mało znanej, ale bogatej w ciekawe miejsca dzielnicy Szczecina. Wędrówkę naszą rozpoczęliśmy od Jeziorka Słonecznego, małego akwenu wodnego powstałego w latach 30-tych XX wieku. Następnie ruszyliśmy ul. Taczaka w kierunku głównej arterii Krzekowa – ul. Szerokiej. Tam byliśmy na skwerze gen. Sosabowskiego i zapoznaliśmy się z jego trudnymi kolejami życia. Idąc dalej ul. Szeroką oglądaliśmy z zewnątrz chałupę szachulcową z II połowy XIX w., kościół z XIII w. oraz przylegający do niego cmentarz pochodzący z czasów średniowiecza. Widzieliśmy też interesującą drewnianą replikę pompy, której pierwowzór został wykonany przed rokiem 1865. Ostatnim punktem naszej wycieczki był pobyt na Skwerze Misia Wojtka, gdzie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

 

Autorki tekstu: Jolanta Zorga-Pieńkos, Halina Sobczyk, Danuta Krochmalska.

 

 

 

 

 

 






powrót na poprzednią stronę