przejdź do treści

Wydarzenia: Turystyka Piesza i Krajoznawcza PIECHUR


Zwiedzanie Goleniowa

                                                                 Zwiedzanie Goleniowa

W pochmurny zimny poranek pojechaliśmy do Goleniowa, aby zwiedzić ciekawe miasteczko Pomorza Zachodniego. Przewodnikiem była Krysia, która nam opowiadała o barwnej historii tego średniowiecznego grodu.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od XV-wiecznych, kamienno-ceglanych murów, które kiedyś otaczały centrum miasta. Niestety, nie zachowały się w całości. Ciekawymi obiektami leżącymi w obrębie murów są : Brama Wolińska, Baszta Prochowa oraz Baszta Mennicza. Brama Wolińska pochodząca z XVI wieku jest jedyną z czterech bram miejskich, która zachowała się do naszych czasów. Baszta Prochowa, zwana też Więzienną, zbudowana jest na planie koła. W Ośmiobocznej Baszcie Menniczej dawniej bito białe grosze goleniowskie.
Następnie oglądaliśmy kościół pw. św. Katarzyny – XV-wieczny ceglany budynek, zbudowany na fundamentach kościoła romańskiego. Kilka razy podczas pożarów miasta płonął, ale zawsze był odbudowywany. Krysia zaprowadziła nas potem do ruin kaplicy św. Jerzego, najstarszego obiektu w Goleniowie. Byliśmy również na Plantach – na placu w samym sercu miasta z licznymi ławkami oraz miejscem zabaw.
Zwiedzanie zakończyliśmy w „Żółtym Domku”, czyli w Ośrodku Dokumentacji Dziejów Ziemi Goleniowskiej. Jest to muzeum historii Goleniowa, które gromadzi zabytki, dokumenty i pamiątki przeszłości tego miasta.Nasyceni wiedzą o historii Goleniowa, wróciliśmy do Szczecina.

                                                                                                        tekst: Danuta Krochmalska

 



 



Fragment murów miejskich

"Piechurzy " przed Bramą Wolińską

Jedna z ekspozycji Muzeum Goleniowa

Wnętrze kościoła św. Katarzyny


powrót na poprzednią stronę